Chcesz założyć własny warsztat samochodowy? Przeczytaj ten artykuł!

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to doskonały pomysł dla wszystkich tych, którym zależy na pełnej wolności oraz samodzielnym decydowaniu o własnych zarobkach. W Polsce funkcjonuje kilka milionów rozmaitych firm – zarówno tych małych jak i dużych konsorcjów o międzynarodowym charakterze. Jedną z branż, która rozwija się w bardzo szybkim tempie, jest branża samochodowa. Liczba samochodów na polskich drogach nieustannie rośnie. A jak wiadomo, wszystko się psuje, dlatego popyt na usługi z zakresu naprawiania samochodów jest bardzo wysoki. Czy założenie własnego warsztatu samochodowego w dzisiejszych czasach jest dobrym pomysłem na działalność gospodarczą? 

 

Własny warsztat samochodowy – jakie warunki trzeba spełnić? 

Aby prowadzić własną firmę, trzeba oczywiście posiadać szereg niezbędnych kompetencji w tym zakresie. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem, powinny być otoczone opieką jakiegoś eksperta, który pomoże i doradzi im, w jaki sposób najlepiej rozwijać prowadzone przedsiębiorstwo. Jak wskazują ogólnopolskie a także ogólnoświatowe dane, popyt na samochody w najbliższych latach będzie rósł w jeszcze szybszym tempie. Z racji tego, iż wszystkie urządzenia, a więc także samochody, często ulegają rozmaitym awariom, muszą również działać warsztaty samochodowe. Czy zatem założenie warsztatu samochodowego jest dzisiaj pewnym sposobem na osiągnięcie sukcesu oraz zarobienie sporych pieniędzy?

 

Samochody w Polsce – najważniejsze statystyki

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego podał ostatnio, że w 2018 roku w każdym dniu roboczym było zarejestrowanych prawie 2500 samochodów. Wszystkie dane oraz analizy pokazują, że trend ten będzie coraz bardziej się pogłębiał. Są rodziny, w których jest nawet kilka samochodów. Dane mówią także o tym, że na każdy tysiąc mieszkańców polskiej stolicy przypada aż trzy razy więcej samochodów aniżeli ma to miejsce w Nowym Jorku. Rekord ten oczywiście nie jest powodem do dumy, jednak jest sygnałem dla wszystkich tych, którzy chcieliby założyć swój własny warsztat samochodowy. 

Warsztat samochodowy to murowana recepta na sukces – liczba samochodów w Polsce jest ogromna, dlatego sporo osób szuka informacji na temat sprawdzonych, rzetelnych i profesjonalnych warsztatów samochodowych. Każdy, kto otwiera swój własny warsztat samochodowy, powinien jednak dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie są w Polsce zasady dotyczące otwierania własnej firmy. Liczba formalności nie jest tak duża jak jeszcze kilka lat temu, jednak niedoświadczonym przedsiębiorcom może w dalszym ciągu sprawić sporo problemów. 

Polecamy również:

 

Czy opłaca się otworzyć warsztat samochodowy w Polsce? 

Liczba samochodów przypadających na jednego mieszkańca w Polsce rośnie w sposób wręcz lawinowy. Proporcjonalnie do ilości samochodów rośnie również oczywiście zapotrzebowanie na usługi związane z naprawianiem tych pojazdów. Warsztat samochodowy to recepta na sukces, ponieważ ze znalezieniem klientów nie powinno być absolutnie żadnych problemów. Do warsztatu samochodowego prędzej czy później trafić musi każdy właściciel samochodu. Każdy, kto pasjonuje się samochodami, zna się na ich naprawie, z całą pewnością powinien założyć swój własny warsztat samochodowy. Czy warto otworzyć własny warsztat samochodowy? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista: tak! Sporo osób zastanawiających się nad utworzeniem warsztatu samochodowego zastanawia się jednak nad czymś innym: czy będą umieli podołać rozmaitym formalnościom związanym z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. 

 

Jak założyć własny warsztat samochodowy? 

Czy założenie własnego warsztatu samochodowego jest bardzo trudne? Niekoniecznie. Na samym początku warto zaznaczyć, że osoba, która podejmuje decyzję o utworzeniu własnego warsztatu samochodowego, nie musi posiadać żadnej fachowej wiedzy na temat samochodów. Od właściciela firmy nie wymaga się posiadania jakichkolwiek licencji, pozwoleń czy uprawnień. Warsztat samochodowy może założyć każdy. Aby móc prowadzić warsztat samochodowy, trzeba jednak posiadać odpowiednio przygotowaną infrastrukturę oraz zestaw narzędzi niezbędnych do tego, aby móc realizować naprawy zgłaszane przez swoich klientów. Uruchomienie warsztatu samochodowego trzeba oczywiście rozpocząć od spraw formalnych. Należy wypełnić specjalny wniosek w Urzędzie Skarbowym oraz w ZUS-ie, dzięki któremu nasza firma zostanie w sposób legalny uruchomiona.Przy zakładaniu działalności polegającej na naprawianiu samochodów trzeba wybrać odpowiedni numer PKD. Dla warsztatów samochodowych numer PKD to 45.20.Z. 

 

Koszt uruchomienia warsztatu samochodowego

Otworzenie własnego warsztatu samochodowego to również oczywiście konieczność poniesienia określonych kosztów. Wybudowanie własnego warsztatu od zera nie jest wcale tanie. Oczywiście bardzo wiele zależy od aktualnego wyposażenia, lokalizacji a także od tego, jakie konkretnie usługi chciałby świadczyć w swoim warsztacie dany przedsiębiorca. Osoba, która nie posiada wystarczającej ilości środków na uruchomienie warsztatu, może skorzystać z rozmaitych dotacji unijnych. 

 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl