Wyposażenie pracowników w odpowiednią odzież BHP

Każdy z nas ma swoją karierę i stoi w obliczu różnych niebezpieczeństw. Bezpiecznych zawodów jest coraz mniej, a każdy powinien mieć jakiś sposób, żeby się zabezpieczyć. Na przykład w wielu zawodach mogą wystąpić zdarzenia zagrażające życiu i zdrowiu fizycznemu. Dlatego bardzo ważne jest wyposażenie pracowników w odpowiednią odzież BHP, aby skutecznie chronić ich przed wszelkimi zagrożeniami.

Jak wybrać idealną odzież ochronną?

Poziom zagrożenia różni się w zależności od branży, zawodu i zawodu. To jest oczywiste. Nawet blisko spokrewnione zawody, takie jak pielęgniarka, lekarz, technik laboratoryjny czy strażak, mogą stwarzać różne zagrożenia, do których codzienna odzież powinna być dostosowana. Dlatego przed wyborem odzieży BHP należy wiedzieć, z jakimi zagrożeniami można spotkać się w pracy. Weźmy na przykład zawód strażaka, są ludzie, którzy zajmują się gaszeniem pożarów, i są ludzie, którzy mają do czynienia z niebezpiecznymi chemikaliami, które są zupełnie innymi substancjami i innymi zagrożeniami. Możliwe więc, że obaj strażacy mieli na sobie podobne, ale zupełnie inne ubrania.

W pracy ważny jest odpowiedni strój

Wyposażenie pracowników w odpowiednią odzież BHP
Wyposażenie pracowników w odpowiednią odzież BHP

Wybór odzieży ochronnej musi zawsze zapewniać, że wybrane materiały zapewniają ochronę przed określonym zagrożeniem. Dlatego szukając dobrego ubioru należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany, jakie posiada dodatki, jakie funkcje pełni, czemu nie przeszkadza, a co może osłabić. Nie wszędzie ją znajdziemy, dlatego zawsze warto szukać miejsc, w których można kupić odzież BHP i wybierać tam, gdzie sprzedaż prowadzona jest przez fachowców. Zwykle są to sklepy specjalistyczne, zajmujące się określoną branżą, ale można też szukać wśród sklepów zajmujących się wyłącznie branżą BHP. Nie kupujmy ubrań na chybił trafił, gdzie można je znaleźć przypadkiem, bo nie mamy pewności, czy będą dobre, czy dobrze nas ochronią, czy po jakimś czasie się nie zniszczą. Dlatego zamiast błądzić po targowiskach i targowiskach, lepiej od razu znaleźć dobry sklep w internecie. Wybierając taką odzież ochronną, szukamy ubrań, które faktycznie mogą nas chronić. Jeśli wiemy, że w naszym zawodzie pewne partie ciała będą bolały, spróbujmy je jakoś dodatkowo zabezpieczyć, aby miały gęściejsze ciężary, a tym samym po prostu je wzmocniły. Nie zaszkodzi, jeśli szwy będą mocniejsze niż standardowe, bo wtedy możemy uchronić się przed przypadkowym otarciem. Wiadomo, że po pewnym czasie i tak się zepsuje, ale dopóki służy swojemu podstawowemu celowi, będzie nam dobrze służyć.

Szukajmy odzieży, która oprócz swojej funkcji ochronnej jest bardzo funkcjonalna, czyli nie krępuje nam ruchów, a znajdziemy w niej kilka łatwo dostępnych kieszeni, najlepiej mocowanych, w których schowamy pilnie potrzebne przedmioty. Jeśli chodzi o wolność, jest to bardzo ważne. Nie może być tak, że nie możemy podnieść rąk wystarczająco wysoko, aby uchronić się przed czymś, co spadnie, lub że jeśli to nadmiernie wyciągniemy, pęknie. Oczywiście niektóre ubrania będą takie, mogą to być ubrania ochronne, specjalistyczne, ale staraj się dobrać odpowiedni rozmiar. Może to wpłynąć na ochronę w pewnych sytuacjach.

Kiedy rozpoczynamy poszukiwania i znajdujemy się w sklepie, powinniśmy unikać patrzenia na ceny. Odzież ochronną należy wybierać na podstawie jakości, a nie ceny. Jeśli chcemy go ratować, to znaczy, że chcemy po prostu ratować swoje zdrowie i życie. Kupowanie kiepskiej jakości ubrań nie powinno zaszkodzić. To głupota, której należy unikać.

Ponadto przy wyborze odzieży BHP nie powinniśmy kierować się jej wyglądem, krojem i kolorem. Jest to zupełnie nieistotne, może po prostu ma być tak funkcjonalne, jak to tylko możliwe, i to ten wygląd udowodni, czy skutecznie nas chroni. Czasami, szczególnie w przypadku odzieży roboczej, możliwe jest umieszczenie np. reklamy naszej firmy na odzieży, ale możemy ją tam umieścić tylko bez zmiany struktury odzieży i jej osłabienia.

Wybór odpowiedniego ubrania do pracy może być czasochłonny i kosztowny, ale zawsze kieruj się swoim bezpieczeństwem jako przewodnikiem przy wyborze. Być może w ten sposób możemy uchronić się przed poważnymi krzywdami. Traktujemy naszą pracę i życie poważnie.