Detoks to odtrucie organizmu po długotrwałym zażywaniu substancji uzależniających o działaniu toksycznym. Detoksykacja organizmu jest pierwszym etapem leczenia różnego rodzaju uzależnień, a zwłaszcza alkoholizmu, narkomanii i lekomanii. Na czym polega detoks? Gdzie można go przeprowadzić? Jak długo powinien trwać detoks?
Na czym polega detoks?
Długotrwałe zażywanie substancji psychoaktywnych, a przede wszystkim toksycznych związków pod postacią alkoholu i narkotyków, powoduje spustoszenie w organizmie. Warunkiem koniecznym do podjęcia terapii jest całkowite wyeliminowanie z krwiobiegu substancji uzależniającej, a także przywrócenie równowagi biochemicznej organizmu. Ciągi alkoholowe lub narkotykowe skutkują odwodnieniem organizmu, wypłukaniem z niego wartościowych minerałów i witamin. Detoks polega zatem nie tylko na bezpiecznym odstawieniu alkoholu, narkotyku lub leku, ale także na wsparciu farmakologicznym. Osobom poddawanym detoksykacji podawane są dożylnie elektrolity, sole mineralne i witaminy, które mają zregenerować organizm i przywrócić mu równowagę metaboliczną. Odstawieniu substancji uzależniającej zazwyczaj towarzyszą nieprzyjemne objawy, nazywane syndromem abstynencyjnym. Może to być drżenie mięśni, bóle głowy, wymioty, biegunki, drgawki, problemy ze snem, lęk. Jednym z celów detoksykacji jest wsparcie pacjenta w tym trudnym okresie, poprzez aplikowanie leków (np. obniżających ciśnienie, poprawiających sen).
Polecamy także:
- wszycie esperalu Poznań https://odoklinika.pl/kontakt/
Gdzie można przeprowadzić detoks?
Detoksykację organizmu powinno się przeprowadzać pod okiem specjalisty. W przypadku alkoholizmu, niemal w każdym mieście funkcjonują przychodnie przeznaczone do walki z tym nałogiem. Detoks przeprowadzają całodobowe i dzienne oddziały szpitalne, jak również zamknięte ośrodki, zajmujące się terapią osób uzależnionych. W większych miastach funkcjonują tzw. pogotowia alkoholowe, oferujące kroplówki z dojazdem do klienta. Gwarantują one pełną dyskrecję i szybkość działania. Jest to wyjście awaryjne dla osób znajdujących się w ciągu alkoholowym. Osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków lub leków pomocy mogą szukać także w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień.
Detoks alkoholowy – ile powinien trwać?
Szybki detoks sprawdza się w przypadku osób, które uległy weekendowej pokusie picia alkoholu. W sytuacji jeśli ciąg alkoholowy trwa kilka, kilkanaście dni lub kilka tygodni, awaryjne podanie kroplówki nie wystarczy do całkowitego oczyszczenia organizmu z toksyn. Zgodnie z zaleceniami NFZ, detoks alkoholowy powinien trwać 7-10 dni. Czas trwania detoksu jest dobierany indywidualnie, na podstawie tego jak długo trwa ciąg, jaki jest stopień uzależnienia, ile toksyn pozostaje w organizmie oraz jaki jest ogólny stan fizyczny i psychiczny pacjenta. Pacjentom aplikowana jest pod ścisłą kontrolą lekarza m.in. witamina B2, potas, magnez. Przez cały czas pacjent jest obserwowany, kontrolowane są symptomy wskazujące na pojawienie się zespołu odstawiennego. Po upływie 48-72 godzin od momentu odstawienia alkoholu mogą wystąpić groźne objawy delirium alkoholowego (majaczenie, halucynacje słuchowe i wzrokowe, zwidy, omamy, silny lęk). Wówczas wdrażane jest leczenie środkami o działaniu uspokajającym (najczęściej z grupy benzodiazepin) lub przeciwpsychotycznym (np. haloperidol).
Detoks narkotykowy – jak długo?
Podobnie jak w przypadku alkoholizmu, rozpoczęcie terapii leczenia uzależnienia od narkotyków wymaga przerwania ciągu narkotykowego i przeprowadzenia detoksykacji organizmu. Odtrucie narkotykowe polega na usunięciu z organizmu toksyn pochodzących z narkotyków i uzupełnieniu gospodarki wodno-elektrolitowej. W tym celu podawane są leki o działaniu regenerującym i odżywczym, w tym elektrolity, witaminy, sole mineralne. Odstawieniu narkotyku towarzyszy głód narkotykowy oraz objawy zespołu abstynencyjnego. Mogą one mieć lżejszy przebieg w uzależnieniu od narkotyków miękkich (np. marihuana) i dużo poważniejszy, jeśli chodzi o narkotyki twarde (heroina, kokaina). W przypadku tych drugich, może pojawić się silny lęk, głębokie stany depresyjne i bezsenność. Jeżeli stan pacjenta tego wymaga, w celu łagodzenia objawów, aplikuje się środki o działaniu uspokajającym, nasennym i ograniczającym głód narkotykowy. Czas trwania detoksu narkotykowego zależy od rodzaju substancji psychoaktywnej, stanu pacjenta oraz skali uzależnienia. Przyjmuje się, że detoks narkotykowy powinien trwać 7-14 dni.
Detoks w lekomanii – czas trwania
Inaczej niż w przypadku alkoholizmu i narkomanii, terapia uzależnienia od leków polega na stopniowym ograniczaniu substancji, od której pacjent jest uzależniony. Nagłe odstawienie preparatu (np. środków nasennych, przeciwbólowych, euforyzujących) mogłoby wywołać wstrząs w organizmie, dlatego dąży się do tego, aby regularnie, stopniowo zmniejszać dawkę, aż do całkowitego odstawienia leku. Także w przypadku lekomanów poddawanych terapii, może pojawić się zespół abstynencyjny. Dlatego leczenie powinno się odbywać pod nadzorem psychiatry lub na terenie specjalistycznych ośrodków. W zależności od rodzaju leku i czasu trwania uzależnienia, detoks może trwać nawet kilka tygodni, zwykle przynajmniej miesiąc.