Montaż instalacji fotowoltaicznych w domu – to się opłaca!

Montaż instalacji fotowoltaicznych to sposób na oszczędzenie ogromnych pieniędzy, a dodatkowo pozwala na ochronę środowiska naturalnego. Fotowoltaika polega na tym, że panele pobierają energię słoneczną, która następnie zamieniana jest w prąd. Osoby, które postawiły na montaż instalacji fotowoltaicznych zgodnie podkreślają, że była to jedna z najlepszych decyzji w ich życiu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego montaż instalacji fotowoltaicznych jest tak dobrym rozwiązaniem. 

Fotowoltaika – pakiet najważniejszych informacji 

Fotowoltaika to niezwykle opłacalne rozwiązanie, dzięki któremu można wykorzystywać energię słoneczną na własny użytek. Inwestorzy, którzy podejmują decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznych w swoim domu, w sposób znaczący przyczyniają się również do poprawy jakości powietrza. Nie jest to oczywiście jedyna zaleta paneli fotowoltaicznych http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-opatow/. Najistotniejszym atutem paneli fotowoltaicznych jest fakt, iż generują one ogromne oszczędności za sprawą wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. 

W ostatnich latach w naszym kraju utworzono kilkanaście tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Liczba zamontowanych instalacji fotowoltaicznych wzrasta w sposób lawinowy z roku na rok, ponieważ obecnie osoby decydujące się na takie rozwiązania uzyskują bardzo wysokie dofinansowania unijne. Jednocześnie rośnie także świadomość społeczna odnośnie korzyści wynikających z inwestowania w odnawialne źródła energii. Sporo osób chce także uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii, którzy z roku na rok ustalają coraz wyższe, horrendalne wręcz ceny za energię elektryczną. 

Opłacalność fotowoltaiki wynika przede wszystkim z tego, że inwestor uzyskuje niezależność energetyczną. Wiąże się to także z innymi atutami takimi jak wykorzystywanie niewyczerpalnego źródła energii oraz ochrona środowiska naturalnego. Warto wiedzieć, że w ciągu kilku ostatnich lat prawo dotyczące stawiania paneli fotowoltaicznych mocno zmieniło się na korzyść inwestorów, dlatego tym bardziej opłaca się zainwestować w montaż instalacji fotowoltaicznych. 

Zobacz również:

 

Jak działa fotowoltaika?

Fotony nazywane najmniejszymi jednostkami światła, padają na panele fotowoltaiczne. W ten sposób wprawiane są w ruch elektrony. W ten sposób tworzy się prąd stały, który nie jest jeszcze zdatny do użytku. Prąd trafia do inwertera, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny służący do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń w danym domu lub mieszkaniu. Jeśli montaż instalacji fotowoltaicznych zostanie przeprowadzony w sposób prawidłowy, cały system na pewno będzie działał skutecznie i wydajnie przez bardzo wiele lat. Wszyscy eksperci podkreślają, że panele fotowoltaiczne powinny być umieszczane na południowym dachu pod kątem mniej więcej 35 stopni. Dzięki temu zapewniona jest maksymalna ekspozycja na słońce w ciągu dnia, a co za tym idzie, wyprodukowana zostanie największa możliwa ilość prądu. 

Z kolei jeśli na dachu nie ma miejsca bądź gdy ma on za dużo załamań lub jest skierowany w inną stronę świata, wówczas montaż instalacji fotowoltaicznych powinien być przeprowadzony na ogrodzeniu, gruncie bądź dachu innego budynku, np. budynku gospodarczego. W sytuacji, gdy jedyną przeszkodą w zamontowaniu instalacji fotowoltaicznych http://www.gmstarbud.pl na dachu jest komin lub jakikolwiek inny obiekt o dużych rozmiarach rzucający dzień, można wybrać panele wyposażone w specjalny, innowacyjny system optymalizacji pracy, który znacząco zmniejsza straty powstałe podczas procesu produkcji prądu.

 

Czy fotowoltaika to rozwiązanie opłacalne?

Jeszcze kilkanaście lat temu sporo osób sądziło, że fotowoltaika to bardzo nieopłacalne rozwiązanie. Dzisiaj osób powielających tego typu twierdzenia jest znacznie mniej. W naszym kraju jest obecnie mnóstwo osób mających zainstalowane panele fotowoltaiczne. Zdecydowana większość podkreśla, że montaż instalacji fotowoltaicznych w ich gospodarstwach domowych był bardzo dobrą decyzją, dzięki której oszczędzili mnóstwo pieniędzy.

Dostęp do słońca ma każdy człowiek. Jednocześnie słońce jest stałym źródeł energii, którego potencjał wykorzystuje się właśnie dzięki innowacyjnym panelom fotowoltaicznym. Każdy inwestor przed montażem paneli fotowoltaicznych musi pamiętać o tym, że tylko odpowiednio dobrana moc całej instalacji zagwarantuje uniezależnienie się w 100% od cen regulowanych przez zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. 

 

Nadwyżka prądu z instalacji fotowoltaicznych – co zrobić? 

Jeśli nasze instalacje fotowoltaiczne mają odpowiednio dużą moc, często w miesiącach letnich może okazać się, że zostaną wyprodukowane nadwyżki prądu. Co się dzieje z tym prądem? Nadwyżki prądu są magazynowane w krajowym systemie energetycznym. Inwestorowi przysługuje prawo do odebrania własnego prądu zawsze, gdy będzie go potrzebował. Odbiór wcześniej zmagazynowanego prądu w zdecydowanej większości przypadków odbywa się w miesiącach zimowych, gdy nasłonecznienie jest słabe i krótkotrwałe. Panele fotowoltaiczne pomagają też w zasileniu innych instalacji ekologicznych takich jak rekuperacja, pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne