W jaki sposób wybrać radio samochodowe?

Samochody cieszą się ogromną popularnością, ze względu na to, że ułatwiają poruszanie się z jednego miejsca na drugie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Jednakże jak wiadomo, czasem pokonuje się ogromne odległości. Jazda w samotności może być nużąca, dlatego też strzałem w dziesiątkę okazuje się radio samochodowe. Jego wybór nie należy do najłatwiejszych, ze względu na dużą ilość różnych egzemplarzy, które często na pierwszy rzut oka różnią się jedynie ceną i wyglądem. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, aby uzyskać odpowiedź na pytanie zawarte w tytule.

Najważniejsze informacje, na które warto zwrócić uwagę wybierając radio samochodowe

Jeśli chodzi o kwestie związane z radiem i jego parametry, istotnym aspektem dla wielu użytkowników jest podświetlenie i wyświetlacz. Oczywiście wygląd to sprawa drugorzędna, pomimo wszystko warto zainteresować się, jakiego koloru podświetlenie zastosowano w danym przypadku. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać model, który będzie doskonale pasował do wnętrza naszego pojazdu. Do najpopularniejszych kolorów zaliczyć możemy niebieski, zielony, czerwony i biały, jednakże wiele wyświetlaczy jest kilkukolorowych, co wygląda naprawdę imponująco. Kolejną kwestią jest sposób odtwarzania muzyki. Jeszcze niedawno najczęściej wykorzystywane były kasety, ewentualnie płyty CD/DVD. Dzisiejsze radia umożliwiają również odtwarzanie muzyki za pomocą kabla z końcówką “mini jack 3,5”, a także łącząc się przez Bluetooth. Ta druga opcja jest coraz częściej stosowana, większość młodych użytkowników nie wyobraża sobie bez tego dzisiejszego radia. Radia samochodowe wyposażone są również w RDS. To właśnie dzięki temu standardowi możliwe jest wyświetlanie wszelkich komunikatów, jak chociażby nazwa stacji czy informacje o utworze, który jest grany w danym momencie. Nie w sposób zapomnieć o wszelkich parametrach związanych z dźwiękiem. Co prawda dużo w tym przypadku zależy od głośników, jednakże z poziomu radia powinno dać się zmieniać niektóre ustawienia. Przydatna będzie regulacja balansu, czy też możliwość podbicia, ewentualnie redukcji basów. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być korektor dźwięku, który to umożliwia wybór ustawień fabrycznych, jak chociażby rock czy pop. Radia samochodowe powinny mieć również stosunkowo dużą moc wyjściową. Zaleca się, aby moc głośników była nieco większa od tej wcześniej przytoczonej, dzięki czemu system audio będzie wystarczająco głośny. Z innych technicznych aspektów, o których warto wspomnieć, jest obsługiwanie możliwie największej ilości formatów plików. Przydatny okaże się tuner (FM, AM, DAB+ czy też MW). Przy tym wszystkim nie zapomnijmy oczywiście o cenie, która często może być zbyt wysoka. Na koniec pomocne mogą okazać się opinie i rekomendacje innych użytkowników.

Zobacz także:

 

Dopasowanie do naszego pojazdu i podłączenie

Nie w sposób zapomnieć o tym, że radio samochodowe musi pasować do naszego pojazdu. Chodzi tu nie tylko o kwestie wizualne, ale także te związane z instalacją elektryczną. Większość dzisiejszych samochodów posiada kości ISO, które w znacznym stopniu ułatwiają prawidłowe podłączenie. Jeśli jednak nie posiadamy takich kości, możliwe jest skorzystanie z cieszących się popularnością przejściówek. Warto dopytać o szczegóły sprzedawcę. Z pewnością podłączenie i odpowiednie przeprowadzenie kabli to dość wymagające zadanie, które wymaga pewnego doświadczenia. Dlatego też warto skontaktować się ze specjalistą, w celu wykonania niezbędnych czynności, które pozwolą na zamontowanie radia samochodowego.

Pamiętaj o odpowiednim nagłośnieniu 

Co prawda radia samochodowe są bardzo istotną kwestią, jeśli chodzi o elementy audio w samochodzie, jednakże jeśli chcemy być w pełni zadowoleni z jakości dźwięku, musimy zaopatrzyć się w dobre głośniki. Coraz częstszym rozwiązaniem jest dodatkowa tuba lub skrzynia basowa, która montowana jest w bagażniku. To właśnie ona jest w stanie zagwarantować cudowne brzmienie niskich dźwięków, co z pewnością usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Optymalny zestaw może składać się z przedniego systemu i dwóch tylnych głośników- również świetnie się sprawdzi. Pamiętajmy o tym, że na rynku znaleźć wiele różnych głośników, a rozpiętość cenowa jest zaskakująco wysoka, dlatego też zanim zdecydujemy się się na odpowiednie nagłośnienie, powinniśmy wcześniej odpowiednio się zastanowić.

Zabezpieczenia antykradzieżowe też mają znaczenie

Nie da się ukryć, że radia są jednym z ulubionych łupów złodziejów. Są one stosunkowo małe, łatwe w odmontowaniu i dość dużo warte. Dlatego też pamiętajmy o tym, aby radio samochodowe montowane było przez specjalistów. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których sprzęt zostanie uszkodzony. Koszt tego typu usług nie należy do najwyższych, a mamy pewność co do jakości wykonanej pracy. Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, ciekawym rozwiązaniem wydaje się być ubezpieczenie sprzętu. Co więcej, możliwe jest montowanie radia na stałe. Co prawda jest możliwe jego wyciągnięcie, ale w zdecydowanej większości przypadków dochodzi do uszkodzeń deski rozdzielczej, co skutecznie odstrasza złoczyńców.