OC przewoźnika

Ubezpieczenie OC przewoźnika jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Warto jednak rozważyć jego posiadanie aby mieć pewność dodatkowej ochrony w trakcie pełnienia służbowych obowiązków. To ubezpieczenie nie tylko dla firm, które mają osobowość prawną, ale również dla firm nie mających osobowości prawnej. Warto wiedzieć, co obejmuje OC przewoźnika i dlaczego warto się na nie zdecydować. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, jaki jest zakres OC przewoźnika. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią i rozwiania swoich wątpliwości.

Czym jest ubezpieczenie OC przewoźnika?

Ubezpieczenie OC przewoźnika jest w skrócie nazywane OCP https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/. Oferowane przez przedsiębiorców usługi przewozowe są istotnym ogniwem łańcucha dostaw. Dlaczego? Ponieważ to właśnie przewoźnik jest odpowiedzialny za daną przesyłkę w trakcie jej przewozu od odbiorcy do nadawcy. Rzeczy są często przewożone za granicę, a im dłuższy transport, tym większe ryzyko uszkodzenia przesyłki w wyniku np. zmian warunków atmosferycznych. Polisa OC przewoźnika jest zatem bardzo ważna i warto rozważyć jej posiadanie.

Co obejmuje OC przewoźnika?

OC przewoźnika umożliwia zabezpieczenie firmy przed poniesieniem odpowiedzialności za uszkodzenie lub utratę ładunku w trakcie transportu do miejsca docelowego. W razie takiej sytuacji to zakład ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność finansową. Przewoźnik powinien mieć świadomość tego, iż korzystanie z ochrony ubezpieczeniowej to istotne zabezpieczenie dla przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność OC przewoźnika jest określana przez ustawę o prawie przewozowym oraz konwencję CMR. Jeśli przewoźnik nie posiada OCP, to może dojść do poniesienia odpowiedzialności w związku z różnymi, niespodziewanymi zdarzeniami.

Jak przewoźnik może uniknąć uszkodzenia bądź utraty ładunku?

Chcąc uniknąć uszkodzenia lub utraty ładunku, przewoźnik powinien zadbać o kilka kwestii. Przede wszystkim powinien odpowiednio zabezpieczyć ładunek w trakcie transportu. Nie tylko zastosować pasy, ale też zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność przewożonych rzeczy, jeżeli tego wymagają. Mowa tu przede wszystkim o lekach i artykułach spożywczych. Ponadto, kierowca powinien dbać o zabezpieczenie ładunku w trakcie postoju. Przewoźnik powinien również upewnić się, że wydaje ładunek osobie, która jest do tego uprawniona. Przewoźnik powinien też być skupiony na drodze.

Jaki jest zakres terytorialny ochrony OCP?

Zakres terytorialny ochrony OCP może zastanawiać wiele osób. Ubezpieczenie może obejmować przewoźnika zarówno na terenie kraju, jak i też w trakcie transportu międzynarodowego. Jeśli przewoźnik świadczy swoje usługi wyłącznie na terenie Polski, to nie jest konieczne decydowanie się na opcję ubezpieczenia przewożonych towarów za granicą. Zakres terytorialny OCP warto poszerzyć wtedy, kiedy firma transportowa działa zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Rozszerzenie na ochronę za granicę jest dodatkowo płatne, zatem OC przewoźnika jest w takim wypadku droższe. Warto wtedy zdecydować się na dwa zakresy ochrony. Towary są w takim wypadku objęte cały czas ochronną, niezależnie od tego, na terenie jakiego kraju przebywa przewoźnik w danym momencie. Takie rozwiązanie decyduje o przydatności polisy ubezpieczeniowej. Warto mieć to na uwadze.

Co warto mieć na uwadze dokonując zakupu OC przewoźnika?

OC przewoźnika
OC przewoźnika

Wiele osób ma trudności z wyborem OC przewoźnika. Główną przyczyną takie obrotu spraw jest fakt, iż na rynku istnieje sporo zakładów ubezpieczeniowych, które oferują OC przewoźnika. Warto zatem przed wybraniem konkretnej oferty wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę wybierając OC przewoźnika. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia roszczenia.

Ponadto, warto sprawdzić, czy polisa zakłada, że przewoźnik może parkować tylko na strzeżonych parkingach. Istotne jest również sprawdzenie zasięgu terytorialnego, ponieważ OC przewoźnika drogowego może obowiązywać zarówno w kraju, jak i za granicą, jak już wspomnieliśmy wcześniej. Wybierając OCP należy także sprawdzić, jaka jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna suma wypłacona w ramach roszczenia. Ostatnią, ale równie istotną kwestią co poprzednie, jest sprawdzenie, czy istnieje w umowie zapis mówiący o możliwości zlecenia przewozu podwykonawcy. Warto to sprawdzić, ponieważ czasami takie rozszerzenie może okazać się przydatne.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC przewoźnika?

Ostateczna cena OCP przewoźnika https://www.original.com.pl/oc-przewoznika/ jest zależna od wielu czynników. Na koszt polisy OCP ma wpływ przede wszystkim suma ubezpieczenia. Oprócz tego, wpływa na niego także historia przebiegu ubezpieczenia, czyli ilość szkód zgłoszonych w ramach ubezpieczenia. Ponadto, znaczenie mają także dodatkowe klauzule w zakresie ochrony.

Cena OCP zazwyczaj kosztuje od kilkuset złotych rocznie. Im wyższa suma gwarancyjna, tym wyższa kwota, sięgająca nawet rzędu kilku tysięcy złotych. Chcąc jednak sprawdzić, jaki będzie rzeczywisty koszt składki, należy wyliczyć ją dla konkretnego, interesującego nas przewoźnika.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/