Lombard w Warszawie

Coraz większa liczba osób decyduje się na korzystanie z usług popularnych lombardów. Okazuje się, że jest to świetne miejsce do uzyskania gotówki w zamian za zastawienie przedmiotu. W jaki sposób działa lombard w Warszawie? Co możemy w nim zastawić? Czy pożyczka w lombardzie jest opłacalna? Kiedy lombard nie przyjmie od nas zastawu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

W jaki sposób działa lombard?

Lombardy bardzo często mylimy z miejscami, gdzie skupowane są różnorodne rzeczy materialne. Klienci wówczas przynoszą wartościowe, lecz używane przedmioty, a w wyniku udanej transakcji otrzymują pieniądze. W praktyce są to prywatne instytucje, które to umożliwiają branie pożyczek pod zastaw. Udzielają zatem finansowania prywatnym osobom, a jako gwarancję zwrotu gotówki przyjmują cenną rzecz, która została przyniesiona przez klienta. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że do prawdziwego lombardu udajemy się przede wszystkim po to, aby zastawić dowolne przedmioty, a nie je sprzedać. Przedmiot nie jest do odzyskania w sytuacji, kiedy pomimo upływu określonego terminu nie będziemy w stanie spłacić naszego zobowiązania wobec wybranej wcześniej instytucji. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że pożyczki udzielane w lombardach w zdecydowanej większości przypadków są krótkoterminowe, w konsekwencji spłaca się je maksymalnie w ciągu miesiąca.

Co możemy zastawić w lombardzie?

Lombard w WarszawieSkoro wiemy już w jaki sposób funkcjonuje lombard Warszawa, warto uzyskać teraz nieco więcej informacji na temat tego, co możemy w nim zastawić. Należy jeszcze raz podkreślić, że w tym miejscu nie sprzedajemy przedmiotów, a jedynie udostępniamy danej instytucji aż do czasu, w którym pożyczka zostanie spłacona. To, co dajemy musi mieć jakąkolwiek wartość materialną. Przykładem są chociażby pierścionki, zegarki, cenny obraz, zabytkowa kolekcja monet. W celu uzyskania gotówki klienci często przynoszą także sprzęt AGD lub sprzęt elektroniczny. W praktyce oznacza to, że przedmiotem zastawu mogą być pralki, lodówki, tablety, telewizory, telefony. Co więcej, przyjmowane są również sprzęty sportowe, wśród których najczęściej wyróżnia się narty i rower. Godne uwagi są rowerki stacjonarne, a także różnorodne hobbystyczne akcesoria, m.in. maszyny do szycia, sprzęt wędkarski. Dość powszechnym zjawiskiem są również elektronarzędzia. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że do niektórych lombardów zanieść możemy obligacje lub papiery wartościowe. Nieliczne jednostki zdecydowały się na przyjmowanie samochodów, motocykli lub nieruchomości. To czy przedmiot zostanie przyjęty zależne jest przede wszystkim od właściciela danego lombardu. Przykładowo jeśli rower jest uszkodzony lub smartfon zarysowany/pęknięty, wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że pożyczka nie zostanie nam udzielona. Dość częstym powodem odmowy są też zbyt duże gabaryty- niewielkich rozmiarów lombard może nie mieć wystarczająco miejsca na przechowywanie lodówki lub pralki. Z praktycznego punktu widzenia, im cenniejszy jest dany przedmiot, tym więcej gotówki jesteśmy w stanie uzyskać. Do pozostałych rzeczy materialnych, które można zastawić w lombardzie, zaliczamy złoto, srebro, platynę, tablety, laptopy, sprzęt grający, aparaty fotograficzne, dzieła sztuki, antyki, sprzęt militarny, akcje. Lombardy nie przyjmują z reguły ubrań i nowoczesnych mebli- tego typu przedmioty warto oddać do komisów. Problematyczna jest także kwestia sprzętu komputerowego, przykładowo kart graficznych lub procesorów, bowiem trudno jest na szybko sprawdzić czy przedmiot jest w pełni sprawny.

Kiedy lombard nie przyjmie od nas zastawu?

Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że lombard Warszawa nie w każdym przypadku przyjmie od nas zastaw. Przede wszystkim sprzęt musi być w pełni sprawny – wyraźne uszkodzenia skutkują zatrzymaniem transakcji. Specjaliści z reguły nie przyjmują rzeczy, których sprawdzenie na miejscu jest problematyczne. Obsługa nie może mieć wątpliwości co do źródła pochodzenia. Lombard nie przyjmie zastawu, gdy klient nie chce się wylegitymować za pomocą dowodu osobistego lub nie ma skończonych 18 lat.

Czy pożyczka w lombardzie jest opłacalna?

Pożyczka w lombardzie wystawiona jest na podstawie wyceny danego przedmiotu. W praktyce wysokość zobowiązania zależna jest zatem od pracownika wybranej przez nas instytucji. To właśnie on odpowiedzialny jest za to, na ile kosztowny jest dany przedmiot, a także jakie są szanse na to, że w razie braku spłaty zobowiązania przedmiot zostanie odkupiony. Udzielanie takich pożyczek musi być opłacalne dla lombardu, stąd zaniżenia rzeczywistej wartości niekiedy z rzędu od 30% do 70%. Jeśli szacowany koszt używanego telefonu to 800 zł, lombard może udzielić nam pożyczki przykładowo w wysokości 300 zł. Dodatkowo pamiętajmy o wysokim oprocentowaniu- prowizja niekiedy nie jest opłacalna, dodatkowo może rosnąć w zależności od kosztowności zastawu.