Dlaczego jazda konna jest dobra dla zdrowia?

Jazda konna to nie tylko sport oraz forma rozrywki – dla wielu osób jest to nic innego jak tylko styl życia. Osoby, które spędzają czas jeżdżąc konno cieszą się doskonałą formą, zdrowym kręgosłupem i dobrą kondycją. Chociaż jest to sport, który w pewien sposób uchodzi za elitarny, (sklep jeździecki nie jest miejscem tanim) jego popularność nie spada. Podpowiadamy jakie korzyści może przynieść regularna jazda konna. 

Jazda konna to doskonała zabawa

Wiele osób podkreśla fakt, że jazda konna jest sportem, który daje niezwykłą satysfakcję. Nie tylko rozwija nas ruchowo i emocjonalnie, ale także integruje i pomaga poznawać nowych ludzi. Szczególnie dla młodych osób stanowi ona po prostu świetną zabawę, która oparta jest na tak pozytywnych kwestiach jak pogłębianie empatii, rozwój pracowitości oraz rozwijanie różnorakich umiejętności.

Stadnina czy sklep jeździecki https://www.truerider.eu/kategoria/spodnie-dresoswe to miejsce, w którym spotkamy się z ludźmi, którzy podzielają naszą pasję, a ponadto mamy szansę się rozwijać. Jazda konna bardzo często ma miejsce na łonie natury, na przykład w lasach i polach. Spacery konne można uprawiać w towarzystwie naszych ukochanych psów albo przyjaciół. To doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. 

Jazda konna ma świetny wpływ na zdrowie

Jazda konna ma doskonały wpływ na nasze zdrowie – zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Zarówno jazda, jak i wszelkie czynności wykonywane w boksach oraz wokół konia doskonale usprawniają działanie naszego układu krążenia, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka zachorowania na różnego rodzaju schorzenia serca. Wysiłek pomaga rozbudować kondycję organizmu i wpływa pozytywnie na przepływ krwi. Jeżdżenie na koniu ma także bardzo istotny wpływ na układ pokarmowy, w szczególności zaś na pracę wątroby. Dlaczego? Wynika to z lepszego ukrwienia, a co za tym idzie bardziej efektywnej pracy tego narządu. Sport ten rozluźnia miednicę co wpływa na lepsze ukrwienie macicy, a co za tym idzie mniej bolesne miesiączki. Podczas jazdy konnej wzmacniamy mięśnie całego ciała i poprawiamy swoją postawę oraz kręgosłup. 

Jak więc widać codzienny kontakt z końmi, jazda na nich oraz cały wysiłek, który musimy włożyć w ich oporządzenie ma bardzo pozytywny wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu oraz stan zdrowia. Warto więc poszukać najbliższej naszemu miejscu zamieszkania stadniny konnej i odwiedzić sklep jeździecki https://www.truerider.eu/kategoria/kolekcja-sparkle. Być może, nie tylko znajdziemy doskonałe hobby, ale także poprawimy własną kondycję oraz zmniejszymy ryzyko wielu poważnych chorób.

Jazda konna koi nerwy

Jazda konna ma także zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Kontakt z koniem oraz realia tego sportu generują bardzo częste treningi na świeżym powietrzu. To z kolei wpływa na zwiększone wydzielanie się endorfin, czyli znanych powszechnie hormonów szczęścia. Dzięki temu po treningu mamy doskonałe samopoczucie, redukujemy swój stres, jesteśmy zrelaksowani i czujemy spokój. Podczas jazdy i opieki nad koniec codzienne problemy oraz nieprzyjemna rzeczywistość zostawiamy za bramą stadniny. Dzięki regularnemu przebywaniu na świeżym powietrzu nasz mózg jest bardziej dotleniony oraz wzmacnia  się nasz układ odpornościowy. Nie da się także ukryć, że bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne ma codzienny kontakt z koniem. 

Jeżeli więc cierpimy na depresję lub lęki bardzo dobrym wsparciem w terapii może być jazda konna. Sklep jeździecki lub stadninę warto odwiedzić także w momencie, kiedy czujemy się przemęczeni, trudno nam zebrać myśli i nie mamy siły na porzucenie myślenia o codziennych problemach. Specjaliści zapewniają, że jest to bardzo skuteczny sposób na wsparcie swojego zdrowia psychicznego oraz ogólnej higieny emocjonalnej. 

Jazda konna to sport, który uprawiamy z przyjacielem

Nie da się ukryć, że tym, co wyróżnia jazdę konną spośród innych sportów jest fakt, że uprawiamy ją zawsze w towarzystwie zwierzęcia. Eksperci nie pozostawiają żadnych wątpliwości – kontakt z koniem jest tym, co ma różnoraki i bardzo pozytywny wpływ na człowieka. Podczas jazdy konnej mamy możliwość bycia bliżej natury oraz ciągłej współpracy ze zwierzęciem. 

Towarzystwo konia oraz częste przebywanie na dworze ma zbawienny wpływ na wiele dolegliwości – zarówno fizycznych, jak i czysto emocjonalnych. Pomaga redukować lęki i wahania nastrojów, często polecana jest także w przypadku prowadzenia terapii w ciężkich depresjach. Właśnie dlatego w wielu profesjonalnych ośrodkach wykorzystywana jest często hipoterapia, czyli terapia z udziałem koni. Nie da się także nie zauważyć, że przy długim i intensywnym trenowaniu jazdy konnej między nami a koniem nawiązuje się prawdziwa przyjaźń i więź.

Jak widać jazda konna jest sportem niezwykłym, który nie tylko wzmacnia nasz organizm, ale także pomaga złagodzić problemy emocjonalne. Stadnina lub sklep jeździecki jest miejscem idealnym dla wszystkich, którzy poszukują pasującej do siebie aktywności fizycznej. Jazdę konną warto uprawiać już od najmłodszych lat, ponieważ uczy ona systematyczności, obowiązkowości oraz kształtuje empatię i wrażliwość.