Jak mierzyć okna pod rolety?

Rolety i żaluzje to wspaniały sposób na to, by zapewnić sobie prywatność oraz kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Jednak żeby dobrze się spisywały, muszą być dopasowane do naszych okien. Jak mierzyć okna pod rolety?

Od czego zależy to jak mierzyć okna pod rolety?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rolety na okna muszą być dokładnie wymierzone i nie chodzi tu tylko o rolety na zamówienie. Każdy inny rodzaj żaluzji aby spełniał swoje zadanie musi być doskonale dopasowany do rozmiarów naszego okna. Tylko takie dobrze wymierzone rolety na wymiar są w stanie pokryć całą powierzchnię okien jednolitym płaszczem, który uniemożliwi przedzieranie się przez nie uciążliwym promieniom ostrego słońca, męczącemu światłu ulicznych latarni w nocy czy po prostu uchroni nas przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Co więcej, to jak mierzyć okna pod rolety zależy również od tego o jakie rolety chodzi. Rolety materiałowe zawieszane w mieszkaniu mają inne wymiary niż na przykład rolety zewnętrzne. Montaż różni się w zależności od rodzaju żaluzji, dlatego sposób mierzenia również jest inny.

Jakie pojęcia należy znać do wykonania pomiaru?

Aby poprawnie wykonać pomiar okien pod rolety należy zapoznać się z dwoma ważnymi pojęciami:

  • wysokość całkowita,
  • szerokość całkowita.

Obie te miary obejmują nie tylko powierzchnię szyby, ale także wszelkich pozostałych elementów okna, a przede wszystkich jego ram.

Jak mierzyć okna pod rolety plisy?

Rolety plisowane, niezależnie czy są to drewniane żaluzje, czy wykonane z tworzywa czy materiału, wymagają prawidłowego pomiaru okna. Plisy umieszczone są zazwyczaj pomiędzy dwoma listwami – na dole i na górze okna. Działają one w ten sposób, że powierzchnia rolety rozwija się lub zwija w zależności od potrzeby, tworząc płaszcz lub chowając się w formie osadzonej na górze lub na dole harmonijki. Aby dopasować wielkość plisowanej rolety do okna wystarczy więc zmierzyć całkowitą wysokość oraz całkowitą szerokość okna.

Jak mierzyć okna pod markizy?

Ze względu na to, że ostatnio stały się one bardzo popularne, dostępne są już nawet bardzo tanie markizy i to nie tylko okienne. Markizy balkonowe oraz markizy tarasowe również cieszą się znacznym uznaniem. Jednak wymierzenie okna pod nie może nastręczać trudności. Jak to zrobić? Otóż ważnym parametrem jest szerokość. Markiza musi obejmować całą szerokość okna. Jeśli ma przykryć kilka okien znajdujących się obok siebie, należy wyznaczyć punkt tuż przed pierwszym oknem oraz tuż za ostatnim i zmierzyć całą długość powierzchni pomiędzy nimi. Jeśli markiza ma przesłaniać balkon lub taras, wanna jest także jej długość. Musi być na tyle długa, by sięgać do końca powierzchni tarasu, balkonu czy patio, aby spełniła swoje zadanie i odpowiednio je zacieniała oraz chroniła przed deszczem.

Jak poprawnie zmierzyć okno pod moskitiery?

Innym rodzajem rolet, które mają szczególne zastosowanie, są moskitiery. Ich zadanie jest niezwykle ważne. Moskitiery drzwiowe i okienne chronią nas przed inwazją uciążliwych i groźnych dla zdrowia insektów. Należą do nich pająki, muchy, osy, pszczoły, mrówki, komary, moskity a nawet pchły i wszy. Moskitiery są więc gwarancją bezpieczeństwa nie tylko dla nas, ale także dla naszych dzieci, domowych zwierzaków i roślin. Jednak żeby to bezpieczeństwo nam zapewniały muszą idealnie przylegać do okna. Moskitiery okienne zakłada się jednak po wewnętrznej stronie ramy okiennej, dlatego pomiar nie może uwzględniać ramy. Otwieramy okno i mierzymy tylko przestrzeń po środku ramy, a konkretnie jej długość i wysokość. Takie pomiary udostępniamy osobie, która ma sporządzić dla nas specjalistyczną moskitierę na stelażu lub po prostu używamy ich aby samodzielnie wyciąć moskitierę z kawałka specjalnej tkaniny, którą przykleimy do ramy.

 

Jak dobrze mierzyć okno pod żaluzje zewnętrzne?

Odpowiedni pomiar okna por rolety zawsze jest ważny, ale na błąd nie możemy sobie pozwolić przede wszystkim gdy chodzi o rolety antywłamaniowe. Aby takie rolety były w stanie uchronić nasz dom przed włamaniami muszą być perfekcyjnie dopasowane i przykrywać całą powierzchnię okna solidnym, trudnym do sforsowania płaszczem. Mierzenie okna pod takie rolety jest więc zadaniem wymagającym dużej uwagi i absolutnej precyzji, bo od tego zależy bezpieczeństwo naszych bliskich oraz całego dobytku. Aby zmierzyć okno pod rolety zewnętrzne potrzebujemy sprawnej miarki oraz kartki i długopisu, by na bieżąco zapisywać pomiary, gdyż nie ma tu miejsca na absolutnie żadną pomyłkę.

Przed zmierzeniem powierzchni należy zdecydować czy rolety antywłamaniowe mają znajdować się na oknie czy na murze i do tego dostosować pomiar. Coraz częściej wybierane jest rozwiązanie związane z montażem na murze ze względu na wygodę i jeszcze większe bezpieczeństwo. W takim wypadku musimy zmierzyć wysokość i szerokość nie tyle okna, co wnęki okiennej w murze, co pozwoli na dobranie odpowiedniej wielkości skrzynki roletowej. Jeśli mur, a więc i wnęka, są nierówne, to lepiej przyjąć za właściwy mniejszy pomiar niż ten większy.