Pilniki podologiczne i radełka – jak ich używać

Pilniki podologiczne i radełka – jak ich używać. Zadbane paznokcie zarówno stóp, jak i dłoni, mają dla wielu osób ogromne znaczenie estetyczne. Oprócz tego, regularne opracowywanie płytki paznokciowej zmniejsza ryzyko wielu schorzeń i dokuczliwych dolegliwości. Do opracowania płytki paznokciowej możesz wykorzystać frezarkę lub akcesoria takie jak pilniki czy radełka. 

Jak opracowuje się płytkę paznokciową?

Opracowanie płytki paznokciowej obejmuje m.in. prawidłową technikę jej skracania, polerowanie oraz usuwanie wałów okołopaznokciowych, czyli tzw. skórek.

Właściwa technika skracania paznokci jest kluczowa, gdyż chroni przed wieloma dolegliwościami, w tym problemem wrastających paznokci. W trakcie wizyty, warto pacjentowi udzielić wskazówek co do właściwego skracania płytki paznokciowej.

Istotnym elementem jest również zmatowienie płytki oraz ściągnięcie starej warstwy żelu, akrylu czy hybrydy. Dzięki zmatowieniu płytki, jest ona w stanie lepiej wchłonąć substancje, np. z odżywki. Opracowywanie paznokci wiąże się również z usunięciem nieestetycznych skórek.

Czego używać do opracowywania skórek?

Usuwając skórki, można skorzystać z frezarki i odpowiednio dobranych frezów lub nieco bardziej tradycyjnej metody, jaką są radełka. Wszystko zależy od preferowanej metody pracy. Radełka mogą być też nieco lepszym rozwiązaniem u pacjentów z bardzo wrażliwą skórą.

Radełka to niewielkie akcesoria, potocznie określane również jako kopytka do skórek. Dzięki swojej końcówce, umożliwiają odsunięcie skórek i ich podważenie.

Radełko Baehr posiada dwustronną końcówkę – z jednej strony ma klasyczne „kopytko”, z drugiej – ostry szpic, ułatwiający usunięcie nawet pojedynczych, niewielkich skórek. Narzędzie wykonane jest z wysokiej jakości stali, odpornej na uszkodzenia i w pełni bezpieczniej przy bezpośrednim kontakcie ze skórą pacjenta.

Dodatkowo radełko ma specjalną rękojeść, co wpływa na wygodny i pewny chwyt podczas pracy. To z kolei przekłada się na efektywność i precyzję w trakcie zabiegu.

Korzystając z radełka, należy zawsze pamiętać o wcześniejszym zmiękczeniu wałów okołopaznokciowych, z użyciem dedykowanych preparatów. Radełko Baehr jest przeznaczone również do opracowywania skóry diabetyków.

Jakie są rodzaje pilników?

Pilniki to akcesoria służące do opracowania płytki paznokciowej. W zależności od rodzaju i gradacji, umożliwiają jej skrócenie, wygładzenie, zmatowienie czy ściągnięcie starej masy.

Pilniki mogą być:

  • papierowe,
  • metalowe,
  • kamienne,
  • szklane.

Pilniki papierowe

Pilniki papierowe są najczęściej polecane do zdrowej i naturalnej płytki paznokciowej. Są dla niej delikatne, a możliwość wyboru stopnia gradacji, powoduje, iż pilniki te mogą być przeznaczone zarówno do zmatowienia płytki paznokciowej jak i jej spiłowania.

W gabinecie podologicznym warto mieć papierowe pilniki jednorazowe o dwustronnej gradacji. Dzięki temu, to samo akcesorium można zastosować zarówno do delikatnego wygładzenia jak i nieco mocniejszego skrócenia paznokcia.

Pilniki metalowe

Nieco innym rodzajem pilników są akcesoria metalowe. Mogą być one cienkie i wykonane ze stali chirurgicznej lub posiadać dodatkową, metalową gradację. Ten rodzaj pilników z gradacją negatywnie wpływa na kondycję naturalnych paznokci i sprawdza się jedynie przy ściąganiu starej masy.

W gabinecie podologicznym warto mieć tzw. pilnik kątowy, np. Progline, wykonany z bezpiecznej stali chirurgicznej. Narzędzie to służy zarówno do piłowania zdrowej płytki paznokciowej, jak i pracy z wrastającymi paznokciami.

Pilniki Progline wykonane są z wysokiej jakości bezpiecznej stali chirurgicznej. Posiadają specjalny, antypoślizgowy uchwyt, wpływający na stabilność oraz precyzję w czasie pracy. Pilniki mogą być dezynfekowane i sterylizowane.

Jak korzystać z pilników podologicznych?

Korzystając z pilników podologicznych należy pamiętać o tym, aby nie opracowywać płytki paznokciowej na mokro.  Jest ona wówczas bardziej podatna na szkodliwe czynniki i nawet delikatne tarcia drobnoziarnistego pilnika mogą powodować jej osłabienie. Płytkę paznokciową powinno się piłować w jedną stronę, aby nie narazić paznokci na rozdwajanie się.

Zarówno pilniki, jak i radełka to akcesoria mające bezpośredni kontakt ze skórą pacjenta. Dlatego warto wybierać narzędzia ze sprawdzonych źródeł, takich jak np. hurtownia podologiczna Kerpro.  W hurtowni znajdziesz wysokiej jakości wyroby medyczne, posiadające odpowiednie certyfikaty, co daje bezpieczeństwo pracy i wpływa na jej jakość.