Jaką kosiarkę kupić do ogrodu?

Właściwie przystrzyżony i zadbany trawnik jest ozdobą każdego domu. To miejsce, które pozwala na chwilę relaksu, zapewni dzieciom wiele możliwości spędzania wolnego czasu, a także jest przestrzenią do wspólnego grillowania z przyjaciółmi i rodziną. Aby, móc odpowiednio pielęgnować zieloną strefę, powstały przydatne elektronarzędzia ogrodowe, a przede wszystkim kosiarki do trawy.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru kosiarki do trawy?

 1. Wielkość trawnika

To od rozmiaru trawnika zależeć będzie to, jaki sprzęt do danego ogrodu sprawdzi się najlepiej. Do niewielkich trawników polecane są kosiarki z napędem ręcznym czy elektrycznym, natomiast przy dużych powierzchniach lepszym rozwiązaniem są kosiarki spalinowe. Urządzenia zasilane prądem sieciowym mają jednak ograniczone pole działania, zależne od ilości zlokalizowanych w ogrodzie gniazdek elektrycznych oraz długości kabla. Kosiarki mają możliwość wyboru szerokości koszenia, oczywiście im jest ona szersza, tym szybciej można skosić cały trawnik.

 1. Częstotliwość koszenia trawy

Jeśli trawnik będzie koszony dosyć często, a jego powierzchnia jest mała, wówczas dobrą opcją będzie kosiarka z nożami na bębnie. Taki sposób koszenia wpływa pozytywnie na trawę, która cały czas prezentuje się okazale. W przypadku, gdy trawnik będzie koszony raz w tygodniu albo rzadziej, wtedy warto wybrać kosiarkę rotacyjną, która zbiera trawę do kosza. Ciekawą opcją tego sprzętu jest mulczowanie, które zostawia resztki trawy na trawniku, propozycja dla osób koszących często trawę.

 1. Wygląd trawnika

Jeśli na terenie zielonym jest wiele przeszkód, takich jak kamienie, krzewy czy drzewa, wtedy lepiej sprawdzi się kosiarka ze skrętnymi kołami. Urządzenie o sporych kołach z napędem będzie idealnym rozwiązaniem do przestrzeni nierównych czy zlokalizowanych na skarpach.

 1. Wyposażenie kosiarki

Decydując się na dany model urządzenia, należy zwrócić uwagę na jego dodatkowe wyposażenie. Kosiarka powinna mieć na wyposażeniu hamulec zatrzymujący w jednej chwili ostrze oraz jej silnik. Kosiarki elektryczne często mają specjalne zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem, istotny jest także certyfikat na Znak Bezpieczeństwa. Przed uruchomieniem kosiarki należy zapoznać się koniecznie z jej instrukcją użytkowania.

Rodzaje kosiarek

Kosiarka ręczna

Kosiarka ta ma na wyposażeniu noże tnące, znajdujące się na bębnie połączonym z kołami. Propozycja dla osób nie stroniących od wysiłku. Jest to opcja ekologiczna, cicha i prosta w użytkowaniu. Nie wymaga paliwa do uruchomienia czy prądu, napędzają ją wyłącznie mięśnie osoby posługującej się tym sprzętem. Polecana do trawników do 50 m2, idealna propozycja przy pielęgnacji niewielkich trawników dekoracyjnych. W trakcie jej wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość koszenia i możliwość regulacji wysokości koszenia.

Kosiarki spalinowe

Charakteryzują się dużą mocą koszenia oraz wieloma możliwościami. Rozwiązanie do dużych powierzchni, nie ogranicza ich kabel. Sprawdzają się do miejsc z wieloma przeszkodami (krzewy, drzewa). Kosiarki te dostępną są w dwóch wersjach: ręcznej i na kołach. Wersja ręczna nazywana jest podkaszarką, odznaczająca się dużą mobilnością, bez problemu dotrze nawet w trudno dostępne miejsca. Kosiarki spalinowe są dosyć głośne oraz drogie w zakupie i późniejszej eksploatacji.

Kosiarki elektryczne

Tańsze modele kosiarek, wygodne w użytkowaniu, ciche i ekologiczne. Mają słabsze silniki, aniżeli ich spalinowe wersje. Polecane przy niewielkiej i średniej wielkości terenów zielonych. Częściej wybieranym sprzętem są kosiarki akumulatorowe, w których kabel nie ogranicza w żaden sposób obszaru pracy urządzenia. Kosiarki elektryczne zalecane są do trawników o powierzchni od 300 do 500 m2. Modele te są wyposażone w noże rotacyjne albo ostrza bębnowe.

Istotne parametry kosiarki spalinowej

 • rodzaj silnika- dwusuwowy albo czterosuwowy. Silnik dwusuwowy jest głośny i generuje sporą ilość spalin, aczkolwiek sprawdza się na trudnych terenach, oprócz tego jest lżejszy. Silnik czterosuwowy jest lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o kwestie środowiskowe, ale to właśnie przez niego kosiarki są ciężkie.
 • moc silnika- kosiarki o mocy silnik od 4 do 6 KM poradzą sobie na różnych powierzchniach.
 • obudowa- polecane są sprzęty wyposażone w obudową odporną na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Najlepsze są modele wykonane z ocynkowanej blachy.
 • wysokość koszenia- najlepiej jeśli jest ona regulowana.
 • szerokość koszenia- do niezbyt szerokich trawników sprawdzi się model o szerokości koszenia 40-50 cm.
 • dodatkowe opcje- przydatną funkcją jest mulczowanie, podczas koszenia warto mieć również na wyposażeniu kosiarki kosz na skoszoną trawę.

Istotne parametry kosiarki elektrycznej

 • moc silnika- do małych trawników sprawdzi się urządzenie o mocy poniżej 1000W, do większych powierzchni o mocy 1200-2000W.
 • obudowa- najlepiej jeśli będzie wykonana ze stali zabezpieczonej przed działaniem korozji.
 • szerokość koszenia-  kosiarki elektryczne przeważnie pracują na szerokości poniżej 40cm.
 • regulacja koszenia- istnieje możliwość regulacji koszenia centralnie, na osi oraz przez zastosowanie dźwigni.