Jakich działań należy unikać, gdy wypożyczalnia aut odda samochód do naszej dyspozycji?

Jakich działań należy unikać, gdy wypożyczalnia aut odda samochód do naszej dyspozycji? Wynajem samochodu dla wielu osób zdaje się tak oczywistą czynnością, która ma za zadanie umożliwić wyruszenie w podróż, że mogłoby to wyglądać, jak gdyby proces ten nie miał w zanadrzu żadnych skomplikowanych czynności.

Okazuje się jednak, że wypożyczalnia aut w Szczecinie ma względem klienta pewne wymagania, które nie zawsze muszą wydawać się nam proste i sensowne. Tak naprawdę wielu podróżnych nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób mogliby wypożyczyć auto i jakie formalności związane są z całym procesem. Warto zwrócić uwagę na podstawy, aby nie popełnić pewnych błędów. Dodatkowo wraz z pierwszą wizytą w wypożyczalni aut zazwyczaj ludziom nasuwa się wiele pytań, jednak nie zawsze pragną wypowiedzieć je na głos, aby nie wyjść na osoby nieobeznane na temat.

Czy powinniśmy zadbać o pierwsze tankowanie? Czy należy wyposażyć się w dodatkowe ubezpieczenie wypożyczonego auta? Niektórzy ludzie straszą abstrakcyjnymi sytuacjami związanymi z zepsuciem pojazdu. Kto ponosi wówczas odpowiedzialność? Jak wyglądają ewentualne roszczenia o odszkodowanie? Co więcej, czy jeżeli jestem amatorem, to powinienem wypożyczyć auta w obecności osoby biegłej na temat samochodów, aby nie wziąć kota w worku? Niektórzy zastanawiają się również, czy wypożyczonym autem możemy wyjechać do innego kraju.

Co z przedpłatą na benzynę?

Jakich działań należy unikać, gdy wypożyczalnia aut odda samochód do naszej dyspozycji?
Jakich działań należy unikać, gdy wypożyczalnia aut odda samochód do naszej dyspozycji?

Wiele osób wypożyczających autach z wypożyczalni jest w ciągłym biegu i musi sprostać terminom takim jak zbliżający się przylot samolotu lub dojechanie w miejsce ważnego spotkania na czas. Firmy oferujące wypożyczanie auta starają się zdobyć przewagę nad klientem i oferują możliwość przedpłacenia za benzynę. Okazuje się, że taka oferta zazwyczaj nie jest korzystna dla samego klienta. Jednakże każda obawa o opóźnienie zaczyna wywoływać stres, który podświadomie nakazuje nam zgodzić się na wszelkie formalności i dodatkowe propozycje, aby tylko otrzymać jak najszybciej kluczyki i odjechać w swoją stronę.

Firmy wynajmujące coraz częściej proponują, że to oni tankują za nas auto, które przeznaczone jest do wypożyczenia. Nie dajmy się na to nabrać. Taka oferta ma sens jedynie wtedy, gdy jesteśmy pewni, że zwracając samochód, odwieziemy go z całkowicie pustym bakiem paliwa. Istnieją różne metody na skonstruowanie takiej metody, jednak klient powinien mieć się tutaj na baczności. Nawet w przypadku, gdy jako klienci zapłacimy jedynie za paliwo, które wykorzystamy, cena zazwyczaj jest znacząco przechylona na szalę korzyści firmy wypożyczającej auto. Koniec końców agencje wynajmujące nam samochody szukają kolejnego sposobu, aby dorobić, zatem oczywiste jest to, że na papierze pod liczą więcej, niż faktycznie wyniosłoby nas zatankowanie samochodu samodzielnie.

Co z polisami ubezpieczeniowymi?

Zanim zaakceptujesz zaoferowane bezpośrednio w wypożyczalni aut wartości polisy w razie wypadków lub uszkodzeń pojazdu, upewnij się, że agencja wynajmu nie próbuje wykorzystać twojej niewiedzy w tym aspekcie. Bardzo często oddzielne polisy są o wiele bardziej opłacalną inwestycją. Dodatkowo same warunki polisy mogą się różnić. Wszyscy klienci powinni udać się na rozmowę do ubezpieczyciela, który porówna oferty i upewni się, że nie wpakujemy się w niepotrzebne koszta. Jeżeli brakuje nam czasu, zawsze można zasięgnąć kilku informacji telefonicznie lub po prostu napisać maila do specjalisty, w którym zapytamy o najważniejsze wątki.

Zazwyczaj jednak ochroną, którą już posiadamy, będzie rozciągała się na pojazd, który zostanie wypożyczony w agencji w ramach tej samej polisy. Wynajem można potraktować wówczas zgodnie z prawem jako pojazd zastępczy, który tymczasowo należy do nas. Warto mieć to na uwadze, ponieważ wszyscy klienci, którzy wyposażyli się niegdyś w kompleksowe ubezpieczenia, są z góry zabezpieczenia również w sprawie wypożyczenia samochodu. Niektóre z polis mogą obejmować ubezpieczenia wynajmowanego pojazdu, nawet jeżeli jego wartość przekracza kilkukrotnie wartość naszego osobistego pojazdu. Jest to świetne rozwiązanie w umowie, ponieważ nie ogranicza to nikogo w trakcie wynajmowania interesującego auta, które wzbudzi respekt na drodze.

Nigdy nie powinniśmy ignorować aspektu związanego z kontrolą pojazdu

Niektórzy ludzie ostatnimi czasy żartobliwie mówią, że dzisiejsze procedury najmu auta w wypożyczalni przypominają zameldowanie i wymeldowanie z hotelu. Zwroty w wypożyczalni zaczynają nabierać podobnego pędu. Zostawienie samochodu i kluczyków na stoliku w recepcji, po czym wyjście nie jest najlepszym pomysłem. Wiele firm na przestrzeni lat próbowało wykorzystać nieuwagę swoich klientów. Po niedługim czasie od zwrotu pojazdu pojawiały się roszczenia związane z oddanym autem.

Co, jeżeli nie dysponujemy wówczas żadnymi dowodami w postaci rozmowy, zdjęć, czy nawet oględzin pojazdu w trakcie zwrotu? Okazuje się, że wówczas firma ta może wykorzystać swoje słowo przeciwko zeznaniu klienta. Najlepszą ochroną jest tutaj po prostu robienie zdjęć pojazdom za pośrednictwem telefonu. Można też nagrać stan pojazdu przed odbiorem i po zwróceniu do salonu.