Najlepsze sposoby na wypranie tapicerki domowej

Meble tapicerowane już od lat cieszą się popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego- nie tylko nadają mieszkaniu niesamowitego klimatu, ale także pasują niemal do każdego wnętrza. Trzeba jednak przyznać, że meble tapicerowane- choć bardzo piękne- mogą czasem sprawiać problemy. Szczególnie kłopotliwe bywa pranie tapicerki meblowej. Aby nasze kanapy, fotele i krzesła jak najdłużej wyglądały estetycznie i były ozdobą domu, trzeba regularnie czyścić ich obicie. Czy naprawdę da się wyprać tapicerkę domowymi sposobami?

Dlaczego trzeba regularnie prać tapicerkę domową?

Systematyczne pranie tapicerki meblowej jest ogromnie ważne nie tylko ze względów estetycznych. Meble wypoczynkowe mogą stać się siedliskiem bakterii, roztoczy i alergenów. Zanieczyszczenia są przenoszone przez domowników, a także przez zwierzęta, które uwielbiają leżeć na kanapach i fotelach. Jeśli w dodatku zdarza nam się spożywać w salonie posiłki, na kanapie lądują okruchy i resztki jedzenia. Regularne pranie tapicerki jest więc koniecznością, jeśli chcemy dbać o higienę i bezpieczeństwo wszystkich w rodzinie. Pranie tapicerki pozwala też jak najdłużej zachować meble w dobrym stanie. Poszarzały, zaplamiony materiał obicia szybko będzie wymagał wymiany, która może okazać się kosztowna. Lepiej więc na bieżąco dbać o czystość tapicerki, by mogła służyć nam przez wiele lat.

Jak wybrać środek do czyszczenia tapicerki?

Obecnie producenci mebli coraz częściej oferują kanapy i fotele tapicerowane materiałami, które łatwo jest utrzymać w czystości. Nieraz posiadają nawet specjalną powłokę zabezpieczającą przed wchłanianiem wody i utrwalaniem się plam. Wielu z nas ma jednak w domu piękne, zabytkowe meble lub designerskie okazy, które wymagają specjalnej troski. Jeśli nie mamy pewności, z jakiego materiału jest wykonana tapicerka, najbezpieczniej będzie zgłosić się do specjalisty. Profesjonalna firma zajmująca się czyszczeniem tapicerek będzie w stanie dobrać odpowiednie preparaty, które pozwolą przywrócić meblom świeży wygląd bez ryzyka ich uszkodzenia. Użycie niewłaściwego środka chemicznego może skończyć się zniszczeniem tkaniny obiciowej, trzeba więc zachować rozwagę.

Stosunkowo łatwe jest czyszczenie tapicerki z tkaniny bawełnianej. Większy problem sprawia natomiast tapicerka aksamitna i welurowa. Materiały te należy czyścić zgodnie z kierunkiem ułożenia włókien. Jeśli mebel jest w miarę nowy, warto wejść na stronę producenta i odszukać informacji dotyczących jego czyszczenia i konserwacji. W sklepach ze specjalistyczną chemią gospodarczą możemy znaleźć preparaty w formie płynów i pianek do czyszczenia określonych tkanin. Użycie dedykowanego środka chemicznego to najłatwiejszy i często najbardziej skuteczny sposób na wypranie tapicerki.

Domowe sposoby na wypranie tapicerki meblowej

Niektórzy nie chcą stosować chemicznych środków czyszczących lub się na nich zawiedli. W takim wypadku warto sięgnąć po stare, domowe metody, którymi często posługiwały się nasze babcie. Już niejedna osoba ze zdziwieniem przekonała się, że takie domowe sposoby mogą zdziałać cuda! Na początek można spróbować pozbyć się zabrudzeń przy użyciu wody i płynu do mycia naczyń lub sody oczyszczonej. Do czyszczenia najlepiej używać miękkiej szczotki i wykonywać nią okrężne, długie ruchy. Płyn do naczyń i roztwór wody z sodą oczyszczoną to raczej łagodne i bezpieczne środki, które idealnie sprawdzą się, gdy chcemy jedynie odświeżyć wygląd naszych mebli. Sporo osób do prania tapicerki używa także kwasku cytrynowego oraz amoniaku. Ten ostatni może przydać się zwłaszcza wtedy, gdy obicie jest wykonane z materiału welurowego.

A jak pozbyć się uporczywych, nieestetycznych plam z kanapy, foteli, czy krzeseł kuchennych? Tłuste plamy z masła i oliwy mogą zniknąć przy pomocy talku albo mąki ziemniaczanej. Wystarczy, że zabrudzone miejsce posypiemy talkiem bądź mąką i pozostawimy na kilkanaście minut. Następnie usuwamy proszek odkurzaczem lub małą miotełką. Mąka i talk świetnie absorbują tłuszcz. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób najlepiej sprawdza się w wypadku świeżych plam. Utrwalone i zaschnięte zabrudzenia zazwyczaj wymagają specjalistycznego czyszczenia. Wyjątkowo trudne do usunięcia mogą być plamy po napojach, szczególnie po kawie, herbacie lub winie. Można spróbować się ich pozbyć piorąc tapicerkę 10% roztworem kwasku cytrynowego i wody. Następnie należy ponownie wyprać obicie proszkiem do prania rozcieńczonym z wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Czy warto skorzystać z usług firmy czyszczącej?

Niestety często bywa tak, że domowe sposoby lub dostępne w sklepach środki chemiczne okazują się niewystarczające i nawet po wielu praniach tapicerka wygląda na zużytą. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy czyszczącej. Te profesjonalne usługi wcale nie są bardzo kosztowne. Cena za pranie tapicerki zależy od wielkości mebla, jednak standardowo za wyczyszczenie kanapy zapłacimy około 100-300 złotych. W wypadku tapczanów, taboretów i foteli ceny są niższe. Oddając swoje meble w ręce specjalistów możemy mieć pewność, że osiągniemy zadowalający efekt!