Piaskowanie betonu – na czym polega i jak wykonać?

Teksturowanie różnych materiałów to bardzo często sposób na uzyskanie takich elementów, które będą świetnie się prezentować i odpowiadać indywidualnym oczekiwaniom zamawiającego. Wśród tych metod, które są wykonywane znajduje się obecnie piaskowanie i jest to jedna z tych metod, która sprawdza się między innymi, gdy chce się uzyskać konkretne rozwiązania estetyczne na utwardzonym betonie. Piaskowanie to metoda, w ramach którego dochodzi do odsłonięcia kruszywa w betonie przy użyciu drobnego piasku pod ciśnieniem albo z użyciem innego materiału, który będzie uderzał w powierzchnię betonu. Sam proces piaskowania nie jest jakoś szczególnie skomplikowany jeśli jednak będzie się chciało go wykonać to będzie trzeba przestrzegać kilku zasad, by w ten sposób faktycznie jakość wykonanych prac była jak najlepsza. O tej kwestii na pewno trzeba pamiętać, warto więc na ten temat nieco więcej powiedzieć.


Jak powinna wyglądać mieszanka betonowa?

Jeśli chodzi o beton architektoniczny, który będzie miał być poddany piaskowaniu bardzo ważne będzie jego odpowiednie projektowanie i wybranie mieszanki betonowej. Warto już w odpowiednio wcześniejszym procesie zastanowić się nad tym jak to będzie wyglądać jeśli chodzi o to jakie kruszywo w trakcie procesu piaskowania będzie odkrywane. Czy ma to być kruszywo grubsze, łamane, okrągłe. Już na etapie projektowania będzie to bardzo istotne, ponieważ w ten sposób będzie się przygotowywało mieszankę betonową jaka będzie wykorzystywana. Jeśli chodzi o te materiały, które będzie się wykorzystywać to najczęściej będzie to projektowanie składów, które mają ciągłe uziarnienie, z użyciem wszystkich frakcji od drobnych przez średnie na zakończenie po grube. Natomiast jeśli chodzi o procentową zawartość piasku w mieszance nie powinno być to więcej niż 30%. Oczywiście tak naprawdę trudno będzie jednoznacznie ocenić jakie będą efekty wykonywanych prac, dlatego wydaje się, że jeśli chodzi o piaskowanie bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie tych metod, gdzie wykonane będą wcześniej próby technologiczne. Na tej podstawie będzie można ocenić jakie będą efekty i ostatecznie będzie można wybrać konkretne rozwiązania, które faktycznie sprawdzą się najlepiej.

Jaki sprzęt będzie potrzebny do piaskowania?

Piaskowanie betonu będzie możliwe do wykonania oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu. Ten sprzęt jaki będzie wykorzystywany jest uzależniony od tego jaka będzie głębokość skrawania powierzchni i to ta kwestia ma szczególne znaczenie. Jeśli tylko chce się delikatnie usunąć wierzchnią warstwę betonu to praktycznie każdy sprzęt będzie sobie z tym dobrze radził. Jeśli natomiast chce się odsłonić większa część kruszywa to już wybranie odpowiedniego sprzętu będzie tutaj kluczową sprawą. Sprężarka powinna mieć tutaj sprawność przynajmniej na poziomie 1200 dm sześciennych na minutę. Minimalne ciśnienie jakie powinno być w dyszy musi być na poziomie 6 barów. Wielkość dyszy będzie zależna od tego jaka jest frakcja piasku, który będzie używany do piaskowania, to on również ma wpływ na to jaki ostatecznie będzie efekt wykonywanych prac. Materiały ścierne jakie są wykorzystywane do piaskowania to najczęściej suchy, frakcjonowany piasek kwarcowy, śruty albo inne ścierniwa, które mają również charakter granulowany. Piaski tutaj muszą być pozbawione takich substancji jak glina, która może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, ponieważ może go zapchać i powodować awarie w trakcie pracy. W czasie piaskowania głębokiego często używa się materiałów ściernych, które pozwalają na szybkie piaskowanie i wysoką jego jakość.

Kiedy wykonujemy piaskowanie betonu?

Moment, który będzie odpowiedni do piaskowania betonu najczęściej bezpośrednio wiąże się aspektem ekonomicznym. Zazwyczaj jest tak, że piaskowanie wykonuje się nim beton osiągnie swoją projektowaną wytrzymałość a więc do 72 godzin od jego wylania. Im później będzie tym będzie on twardszy, a to bezpośrednio będzie wpływało również na proces piaskowania, który będzie stawał się bardziej czasochłonny i trudniejszy do wykonania. Oczywiście w niektórych sytuacjach nie można go wykonać w takim czasie i wtedy ewentualnie można to przełożyć, jednak już trzeba liczyć się z tym, że wtedy jednak piaskowanie betonu stanie się trudniejsze do wykonania.

Jakie efekty uzyskamy przez piaskowanie betonu?

Cały proces piaskowania betonu jest jedną z tych metod, które stosuje się jeśli chodzi o teksturowanie elementów betonu architektonicznego. Ten efekt jaki uzyskamy będzie zróżnicowany, najczęściej jednak to szansa na uzyskanie rustykalnego, eleganckiego wyglądu całej powierzchni. Jeśli chodzi o możliwości to obecnie są one faktycznie bardzo duże i zastosować można różne rozwiązania, by ostatecznie piaskowanie betonu przyniosło zadowalające nas efekty. Przy wyborze konkretnych rozwiązań na pewno warto rozważyć sobie między innymi to jak głębokie ma być piaskowanie i pod tym kątem wybierać trzeba również sprzęt, których w trakcie tych prac będzie wykorzystywany i pozwala na uzyskanie konkretnych efektów.