Ocieplenie dachu od wewnątrz

Ocieplenie dachu od wewnątrz – w jaki sposób tego dokonać? Jeśli zależy nam na komfortowym zamieszkaniu w domu, konieczna jest odpowiednia izolacja dachu. W przeciwnym wypadku sprawimy, że utrzymywanie ciepła w pomieszczeniach będzie czymś problematycznym. Możliwe jest jednak ocieplenie dachu od wewnątrz, co znacznie poprawi parametry termiczne.

Co powinniśmy wiedzieć o ocieplaniu dachu od wewnątrz? Jak przeprowadzić audyt dachu? W jaki sposób ocenić stan techniczny dachu? Czy wełna szklana sprawdzi się do izolacji? Jak uniknąć błędów podczas izolacji dachu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co powinniśmy wiedzieć o ocieplaniu dachu od wewnątrz?

Ocieplenie dachu od wewnątrzOcieplenie dachu od wewnątrz to dość powszechne zjawisko. Po ułożeniu pokrycia materiał termoizolacyjny powinien być umieszczany pomiędzy krokwiami dachowymi, a także pod nimi. Należy mieć jednak na uwadze, że wiąże się to z obniżeniem wysokości pomieszczeń, jednocześnie zmniejsza się ich kubatura. Do izolacji dachu w zdecydowanej większości przypadków wykorzystywana jest wełna mineralna. Dość powszechnym zjawiskiem jest stosowanie mat lub płyt, których gęstość wynosi od 20 do 100 kilogramów na metr sześcienny. Wełna przeznaczona do poddaszy charakteryzuje się tym, że ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi od 0,030 do 0,043 na metr kwadratowy. Alternatywnym rozwiązaniem jest metoda natryskowa – wówczas dach ocieplany jest celulozą. W tym przypadku wcześniej wspomniany współczynnik wynosi od 0,037 do 0,042. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na piankę otwartokomórkową lub zamlniętokomórkową. Wbrew pozorom jest to bardzo interesujące rozwiązanie, bowiem w ten sposób jesteśmy w stanie przyspieszyć prace termoizolacyjne. Materiał nanoszony w ten sposób bardzo dokładnie wypełnia poszczególne zakamarki. Ocieplenie dachu od wewnątrz https://ocieplanie-dachow.com.pl/ to bardzo ważny proces, do którego powinniśmy przykuć wiele uwagi.

Jak przeprowadzić audyt dachu?

Zanim rozpoczniemy ocieplanie dachu od wewnątrz, w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się audytem energetycznym. W ten sposób jesteśmy w stanie ocenić chociażby stan techniczny budynku. Dodatkowo określimy również, jakie prace, a także w jakiej kolejności powinny się one odbywać. Dzięki temu termomodernizacja będzie w pełni efektywna. Możliwe jest także posłużenie się uproszczoną analizą, która jest zaproponowana w programie “Czyste Powietrze”. Wówczas kluczowe jest przyjęcie współczynnika U dla przegrody w zależności od tego, kiedy powstał budynek. Jak można się domyślać, najwięcej ciepłego powietrza ucieka przez dach. Ciepło, które jest tracone na tej drodze, to nawet 30% całego ciepła budynku. Ocieplanie dachu od wewnątrz https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ umożliwia jednak odpowiednią izolację, a także zminimalizowanie tych strat.

W jaki sposób ocenić stan techniczny dachu?

Ważnym krokiem ocieplania dachu od wewnątrz jest ocena stanu technicznego dachu. Okazuje się, że modernizacja ocieplenia może odbyć się w dwóch wariantach. W pierwszym z nich mamy do czynienia z dachem skośnym, który nie posiada żadnej izolacji, a drugi zakłada, że takowa izolacja występuje. Aby uzyskać oczekiwane korzyści, które są bezpośrednio związane z ociepleniem dachu skośnego, kluczowa jest ocena stanu faktycznego konstrukcji dachu. Pomocny może okazać się tzw. audyt energetyczny. Jeśli podejmujemy prace modernizacyjne w starych budynkach, wówczas powinniśmy mieć świadomość tego, że każdy przypadek wymaga od nas innego podejścia. 

Czy wełna szklana sprawdzi się do izolacji?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ocieplenie dachu od wewnątrz może odbywać się za pośrednictwem wełny mineralnej szklanej. Unikalna struktura to produkty sprężyste- są one odpowiednio dopasowane do drewnianego materiału, dzięki czemu nie pozostawimy pustych przestrzeni. Dodatkowo należy podkreślić, że lekki i sprężysty materiał nie obciąży starej konstrukcji dachu, natomiast satysfakcjonujące parametry termiczne są niemalże gwarancją odpowiedniej izolacji. Parametrem, na podstawie którego możemy określić współczynnik przewodzenia ciepła, jest λD. Im niższa jest wartość tym lepiej, bowiem oznacza to, że materiał jest lepszym izolatorem. Ocieplenie dachu od wewnątrz to dość problematyczna kwestia, która wymaga od nas dużego zaangażowania i doświadczenia. Jeśli nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy takich czynności, wówczas warto zastanowić się nad zaangażowaniem prawdziwych specjalistów.

Jak uniknąć błędów podczas izolacji dachu?

Specjaliści twierdzą, że izolację dachu powinniśmy wykonywać w dwuwarstwowym układzie. Dzięki temu łączna grubość naszej izolacji będzie wynosiła około 30 cm. W przypadku starszych budynków izolacja dachów to rzadkie zjawisko. Niekiedy występuje jedynie jedna warstwa. Warto mieć świadomość tego, że dwuwarstwowy układ izolacji zminimalizuje wpływ mostków termicznych, które powstają wzdłuż krokwi. Dodatkowo uzyskamy skuteczniejszą ochronę przed utratą ciepła.