Opatrunki ze srebrem – jak je zakładać?

Będąc po operacji, bądź poważnym zabiegu chirurgicznym jesteśmy zmuszeni do noszenia opatrunku przez pewien czas, zgodny z zaleceniami lekarza prowadzącego. Przeważnie stosuje się zwykłe opatrunki, jednak coraz częstszym rozwiązaniem jest stosowanie srebra. Co stoi za jego “magicznymi” właściwościami i czy jest to skuteczny sposób na przyspieszenie gojenia ran? Sprawdź, czy warto stosować taki sposób w opozycji do klasycznych opatrunków!

Magiczne właściwości srebra

Na czym w zasadzie polega leczenie srebrem? Podstawową jego zaletą jest zabijanie bakterii oraz innych grzybów. W tym przypadku stosujemy azotan srebra, który już od prawie dwóch wieków jest stosowany w medycynie oraz tzw. srebro koloidalne, które jest skuteczną bronią w walce z wysypką, łuszczycą oraz inne choroby skóry, a składa się ze srebra i białka.

Ponadto srebro wykorzystuje się w produkcji kremów, które opóźniają starzenie się naszej skóry i regeneruje nasze uszkodzone tkanki. Możemy je również spotkać w kosmetykach wykorzystywanych przez mężczyzn po goleniu. Natomiast srebro koloidalne wykorzystuje się w okulistyce w leczeniu zapalenia spojówek. Srebro jest również wykorzystywane przez producentów suplementów diety.

Poza powyższymi specyfikami wykorzystuje się srebro w sprayu, który można stosować m.in. w walce z grzybicą stóp, owrzodzeniu oraz przy stosowaniu przy powstałych operacyjnych ranach; może być zamiennikiem dla klasycznych opatrunków ze srebrem. Jego cena wynosi około 30-40 zł. Jednak najczęściej spotykamy srebro w opatrunkach, o których teraz powiemy sobie w kilku zdaniach.

Zobacz koniecznie:

Opatrunki ze srebrem jako naturalny sprzymierzeniec w walce z gojeniem ran

Nie będziemy nawet przekonywać do tego, że jest to skuteczniejszy sposób w walce z gojeniem się ran i zabezpieczenia ich przed rozwijaniem się bakterii czy tez grzybów. Takie opatrunki mogą być stosowane również w przypadku oparzeń, by nasza skóra odpowiednio się zregenerowała. Ten, kto przechodził przez leczenie operacyjne i był zmuszony do noszenia opatrunków, ten wie jak jest to uciążliwe, a dodatkowo przy stosowaniu zwykłych opatrunków zwiększa się ryzyko zarażenia. 

Co sprawia, że opatrunki ze srebrem są takie skuteczne? Przede wszystkim to, że proces naszej rekonwalescencji jest o wiele krótszy, bo srebro dzięki swoim właściwościom przyspiesza gojenie się ran. Poprzez noszenie opatrunku ze srebrem mamy pewność, że nie dopadną nas wirusy, ale również pozwalają na wypuszczanie wydzieliny z rany i dostarczają jej powietrza. Opatrunki dzięki swojej konstrukcji będąc odpowiednio nasączone kremami sprawiają, że skóra jest odpowiednio pielęgnowana przy brzegach rany, jak i nie sprawia nam poczucia dyskomfortu, co często się pojawia w przypadku zwykłych opatrunków, które są sztywne; opatrunki ze srebra należą do tych elastycznych, idealnie układających się na naszej skórze.
Opatrunek ze srebra można nosić przez 7 dni, mając przy tym cały czas pewność, że dzięki swoim właściwościom “pracuje” na naszej ranie i przyspiesza jej gojenie. Samo ich wymienianie jest bezbolesne, co niestety nie występuje przy zakładaniu i zdejmowaniu tradycyjnych opatrunków, którym towarzyszy ból i dyskomfort. Podczas wypływania wydzieliny z rany aktywują się jony srebra posiadające antybakteryjne działanie.
Niestety, minusem tego rozwiązania jest cena, która nie jest najniższa. O ile tradycyjne opatrunki kupimy za “kilka groszy”, to jednak w opatrunki ze srebrem trzeba trochę zainwestować. Ważnym czynnikiem jest wielkość rany, na którą nakładamy opatrunek. Jeżeli nasza rana jest mała, to z pewnością wystarczającym opatrunkiem będzie ten o wymiarach 5×5 cm, który kosztuje około 6-8 zł za sztukę, w zależności od tego gdzie kupujemy. Natomiast w przypadku większej rany cena idzie do góry, ponieważ cena za opatrunek dwukrotnie większy wynosi około 13-16 zł. Warto jednak kupować opakowania takich opatrunków, których znajdziemy kilka w opakowaniu i przy tym zaoszczędzimy kilka złotych.

Jak zakładać opatrunek ze srebrem?

Zacznijmy od tego, że jeżeli jesteś po poważnej operacji, bądź zabiegu albo masz problemy z samodzielnym nałożeniem opatrunku, to zawsze warto odwiedzić pielęgniarkę w ramach kontroli i jej profesjonalna pomoc będzie dla nas nieoceniona. Przede wszystkim warto też poinformować swojego lekarza lub podologa, że będziemy stosować takie opatrunki i będzie doglądać proces gojenia rany i może nam rekomendować jego zmianę, bądź dobranie innego rozmiaru opatrunku.
badanie-dermatoskopowe-SzczecinTaki opatrunek podolog zakłada bezpośrednio na ranę, dzięki czemu podczas wydzielania się rożnych substancji z rany są od razu wchłaniane przez siatkę, która jest nałożona na opatrunek. Starajmy się nie robić tego samemu w przypadku tego, gdy nie mamy pewności jak to robić. Jego bardzo dużym plusem jest to, że możemy go docinać wedle naszych potrzeb.
Jeżeli rana jest bardzo mała, bądź nastąpiło oparzenie i nie ma w pobliżu kogoś, kto mógłby nam służyć poradą czy też specjalistyczną pomocą jak pielęgniarka, to można jak najbardziej zrobić to samemu, pamiętaj jednak, że trzeba zachować zasady bezpieczeństwa. Najpierw umyj ręce, potem oczyść ranę i nałóż na nią opatrunek jednocześnie nie dotykając jego zawartości.

Wierzymy w to, że przekonaliśmy Cię do tego, żeby w przyszłości kupować opatrunki w takiej wersji. Przede wszystkim liczy się zdrowie, a proces gojenia ran jest o wiele szybszy przy ich stosowaniu.