Domy drewniane a domy murowane – na które z nich postawić?

Domy drewniane a domy murowane - na które z nich postawić?

Domy drewniane a domy murowane – na które z nich postawić? Chcąc zbudować własny dom w dzisiejszych czasach stajemy przed wyborem technologii, na bazie której zostanie on postawiony. Z jednej strony mamy tutaj najpopularniejsze domy murowane, z drugiej z kolei – powracające do łask domy drewniane. Mimo, że te pierwsze wciąż są najchętniej wybieranymi, drugie stanowią coraz częstszy i rozsądniejszy wybór. Tak naprawdę jednak podjęcie tego typu decyzji powinno zależeć od naszych indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań. W tym krótkim poradniku przedstawimy wady i zalety związane z oboma rozwiązaniami, co może pomóc w ostatecznym wyborze.

Domy murowane – wady i zalety

Domy murowane już od wielu lat stanowią najczęściej wybierane rozwiązanie w budownictwie – uważa się je zresztą za coś, co w przeszłości tak właściwie zastąpiło domy drewniane (choć w ich “starej” i nie ekonomicznej na tamte czasy formie). Ich główną zaletą jest łatwość w znalezieniu ich wykonawcy – niemal każda firma budowlana jest w stanie podjąć się ich wykonania. To jednak nie jedyny plus z postawienia na nie. Są one bowiem również:

  • solidne, stabilne i wielopokoleniowe – domy murowane stawiamy z myślą o co najmniej kilku pokoleniach. Użyte w procesie ich stawiania materiały budowlane są bardzo trwałe, a domy – niewrażliwe na jakiekolwiek warunki zewnętrzne;
  • możliwe do dopasowania do własnych potrzeb – istnieje mnóstwo gotowych projektów domów, po które możemy sięgnąć, by uprościć sobie proces projektowania (a jednocześnie uczynić go tańszym). Jeżeli jednak chcemy, dom murowany jesteśmy w stanie w pełni dopasować do własnych potrzeb metrażowych i rozkładowych;
  • doskonale wyizolowane – dom murowany stanowi zamkniętą konstrukcję, która jest niezależna od temperatury na zewnątrz. Choć ciężej jest go ogrzać, jest on w stanie dłużej utrzymywać ciepło.
Domy drewniane a domy murowane - na które z nich postawić?
Domy drewniane a domy murowane – na które z nich postawić?

Technologia murowana nie zakłada budowy domu w kilka miesięcy – to trzeba powiedzieć już na samym początku. Ich stawianie wymaga bowiem wielu prac mokrych, które są możliwe do wykonania wyłącznie w odpowiednich warunkach pogodowych. Prace nad budową muszą stanąć zimą, co sprawia, że domy tego typu zwykle powstają w czasie dwóch sezonów (około 2 lat). Domy murowane ciężko jest też rozbudować – wszelkiego rodzaju modyfikacje mogą przysporzyć problemów technicznych, z którymi nie każdy budowlaniec będzie w stanie sobie poradzić (a część z których będzie po prostu niemożliwa do implementacji).

Zobacz również:

Domy drewniane – wady i zalety

Domy drewniane ostatnimi czasy nabierają na popularności. Wynika to przede wszystkim z jednego – stawia się je bardzo szybko, często w zaledwie kilka miesięcy. Nie wymagają specjalnego przygotowania i można je postawić również na działkach nieprzyjaznych względem budownictwa murowanego – wszystko ze względu na niebywałą lekkość ich konstrukcji. Krótki czas budowy to jednak nie wszystko. Wyróżnić można również:

  • brak uzależnienia procesu budowy od warunków atmosferycznych – domy drewniane można stawiać również zimą – te prefabrykowane na przykład powstają niemal w całości w fabryce, a wymagają zaledwie fundamentów, by można było je – dosłownie – zamontować w miejscu przeznaczenia;
  • standardy energooszczędności – domy drewniane są zbudowane w taki sposób, by być przystosowane do energooszczędności – mają też potencjał do bycia domami pasywnymi. Wszystko zależy tutaj od wyboru konkretnego projektu, dzięki któremu eksploatacja domu będzie po prostu tańsza;
  • przyjazność względem zdrowia – domy drewniane tworzą w swoim wnętrzu mikroklimat idealny dla zdrowia człowieka – w związku z tym są świetnym miejscem do mieszkania i spędzania czasu;
  • mały koszt powstawania – domy drewniane potrafią kosztować znacznie mniej, niż ich murowane odpowiedniki;
  • podatność na modyfikacje – rozbudowa domu drewnianego nie jest tak ciężka, jak w przypadku domu murowanego i odbywa się w równie szybkim tempie, co sama jego budowa. Jeżeli więc zwiększą się nasze potrzeby względem metrażu, nie będzie problemu z jego zwiększeniem – jeśli oczywiście działka nam na nie pozwoli.

Domy drewniane nie są czymś pozbawionym wad. Tą główną i najbardziej doskwierającą jest ich trwałość – zazwyczaj buduje się je z myślą o jednym pokoleniu (materiał ich wykonania nie jest w stanie przetrwać setek lat). W przypadku domów tego typu ciężej jest znaleźć ekipę budowlaną, która zajmie się ich przygotowaniem – wciąż stanowią rozwiązanie niszowe. Graniczy też z cudem znalezienie taniego i odpowiadającego naszym potrzebom gotowego ich projektu – zazwyczaj powstają na indywidualne zamówienie (co może być zaletą, ale nie pod względem ekonomicznym). “Wadą” może też być niższa akumulacja ciepła – choć zatem szybciej się nagrzewają, szybciej tracą też ciepło – wymagają więc więcej uwagi w trakcie ich eksploatacji.

Podsumowanie

Zarówno domy drewniane, jak i ich murowane odpowiedniki posiadają swoje wady i zalety. Ich wybór zależy więc wyłącznie od naszych preferencji, oczekiwań oraz budżetu, jakim dysponujemy. Obie opcje można nazwać dobrymi, wystarczającymi i sprawdzającymi się w akcji. Zestawmy więc wszystkie cechy każdej z nich i podejmijmy decyzje, która będzie zgodna z nami samymi.