Nagła awaria samochodu

Nagła awaria samochodu – nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mogą mieć nagłe awarie na drodze i zawsze wiąże się to ze stresem. To zdarzenie sytuacyjne, które zależy od sytuacji, ale też mniej więcej wynika z błędu kierowcy. Takie zdarzenia zagrażają bezpieczeństwu właścicieli pojazdów i innych osób na drodze. Często wiąże się to również z dodatkowymi kosztami – utrzymaniem pojazdu czy holowaniem. Warto przyjrzeć się bliżej, co zrobić, gdy samochód się zepsuje.

Co zrobić, gdy samochód nagle się zepsuje

Nagła awaria samochodu
Nagła awaria samochodu

W przypadku nagłego uszkodzenia samochodu na dalszej lub bliższej trasie, obowiązkiem kierowcy jest podjęcie działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy i innym użytkownikom drogi. Najpierw zaparkuj pojazd jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, jeśli to możliwe – na poboczu lub najbliższym parkingu. Po drugie – włączając światła awaryjne sygnalizuje zatrzymanie samochodu. Trzecia sprawa to umieszczenie trójkąta ostrzegawczego za samochodem – w przypadku awarii na autostradzie trójkąt należy umieścić w odległości 100 metrów od samochodu, a na terenach niezabudowanych od 30 do 50 metrów, a w terenie zabudowanym maksymalnie w odległości jednego metra . Po takich czynnościach kierowca (o ile posiada odpowiednie umiejętności i sprzęt) może sprawdzić, co dzieje się z jego pojazdem. Należy jednak być bardzo ostrożnym, bo np. przebita opona to łatwy problem, inne usterki mogą wymagać fachowej pomocy, a interwencja ignorancji przyniesie tylko więcej szkody niż pozytywnej.

Jaką pomoc drogową powinienem wezwać?

Wezwać pomoc drogową natychmiast po wdrożeniu wszystkich środków bezpieczeństwa. Do jej obowiązków należy czuwanie nad kolejnymi krokami – ustawieniem pachołków i oznaczeniem ich samochodami z sygnalizacją świetlną. Ta pomoc jest bezpłatna. Jeśli wszystkie działania odbywają się na autostradzie, numer płatnej drogi jest podany na bilecie otrzymanym przy wjeździe. Kierowcy mogą również skorzystać z budek alarmowych znajdujących się po obu stronach autostrady, co dwa kilometry.

Kiedy skorzystać z usługi holowania?

W przypadku większości awarii samochodów na drodze wezwanie pomocy drogowej jest koniecznością. Pomoc drogowa jest wymagana, gdy masz pewność, że Twój samochód nie może się ruszyć. Czynności konserwacyjne i holownicze na autostradach, które są zbyt niebezpieczne, są zabronione. Wiele razy kierowcy unikają wzywania pomocy drogowej, aby uniknąć związanych z tym kosztów. Niestety korzystanie z przyczepy jest często jedyną słuszną opcją, ponieważ każdy inny wyjazd może stanowić znaczne zagrożenie dla zdrowia i życia kierowców i innych użytkowników dróg. Korzystanie z wariantu przyczepy jest najlepszą opcją, gdy samochód jest całkowicie unieruchomiony i nadaje się do jazdy, ale jest częściowo uszkodzony. Awarię musi sprawdzić profesjonalny mechanik, a ratownicy drogowi zobowiązani są do przewiezienia auta do najbliższego warsztatu lub do wyboru kierowcy.

Awarie samochodów i nieuczciwa pomoc drogowa

Złożenie samochodu na drodze i usunięcie szkody obejmuje kilka etapów – holowanie na https://www.readyrent.pl, ocena szkód, naprawy, wypełnienie dokumentów ubezpieczeniowych. Często kierowca chce zrobić wszystko tak szybko, jak to możliwe, nie zauważając, że może spotkać się z niesprawiedliwą pomocą drogową, licząc na zaistniałą sytuację. Na przykład może współpracować z warsztatami, w których ceny są wyższe, a klienci nie mają wyboru, ponieważ następny warsztat jest bardzo daleko. Potrafi złożyć ogromne rachunki za holowanie nawet na krótkie odległości. Aby temu zapobiec, należy znaleźć kompleksową usługę obejmującą cały proces od pierwszego kroku do wszystkich kwestii formalnych.

Koszty ubezpieczenia i naprawy

W praktyce rozpatrywania roszczeń przyjmuje się, że odszkodowanie następuje w formie napraw bezgotówkowych lub gotówki. Ubezpieczyciele często nie doceniają wyceny gotówkowej. Nieprzestrzeganie różnych regulacji i zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. Kompleksowa obsługa szkód opiera się na bieżącym kontakcie z towarzystwami ubezpieczeniowymi i monitorowaniu ich działalności. Zawodowi agenci ubezpieczeniowi powinni działać w interesie poszkodowanych, aby szkody były w pełni objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że obecnie organizację i nadzór nad formalną fazą napraw może wykonywać tylko jeden podmiot.

W przypadku awarii na drodze nie panikuj, ponieważ sposób, w jaki się zachowujesz, może mieć również wpływ na innych użytkowników drogi i prowadzić do różnych zagrożeń. W praktyce opłaca się wiedzieć, co zrobić z wyprzedzeniem, aby uzyskać pomoc w nagłych wypadkach i uniknąć dodatkowych kosztów.