Rodzaje rehabilitacji medycznej

Rodzaje rehabilitacji medycznej – zobacz, w jakich chorobach pomaga: rehabilitacja jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów we współczesnej medycynie. Może być stosowany samodzielnie lub z innymi zabiegami. Dla wielu pacjentów jej stosowanie to jedyny sposób na powrót do zdrowia lub zatrzymanie postępu choroby. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, czym jest rehabilitacja i jakie dolegliwości może pomóc w leczeniu.

Rehabilitacja medyczna: według typu choroby

Złamania, zwichnięcia, ciężkie urazy kręgosłupa, przepukliny dysków, udary, zawały serca – to tylko kilka przykładów z długiej listy dolegliwości, w leczeniu których może nam pomóc rehabilitacja. Poniżej znajduje się przegląd rodzajów rehabilitacji medycznej (terapeutycznej). Z rehabilitacji ruchowej korzysta duża grupa pacjentów, ale także pacjenci z przepuklinami dysków, rwą kulszową, przepuklinami kręgosłupa itp., dla których rehabilitacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia.

Ci z Państwa, którzy korzystają z gabinetów rehabilitacyjnych, wiedzą też, że często trafiają do nich pacjenci po przebytych różnych zabiegach ortopedycznych, takich jak endoprotezy stawu kolanowego czy biodrowego. Rehabilitacja jest ważną częścią całościowego leczenia. Rehabilitacja fizyczna może być również skuteczna u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Rodzaje rehabilitacji medycznej
Rodzaje rehabilitacji medycznej

Rehabilitacja ortopedyczna (innymi słowy rehabilitacja sportowa) – najbardziej znany rodzaj rehabilitacji, pomaga odzyskać zdrowie po różnego rodzaju kontuzjach: złamaniach kończyn, skręceniach, złamaniach kości. Jest to szczególnie konieczne, gdy dany narząd jest unieruchomiony przez długi czas. Rehabilitacja ruchowa skierowana jest również do osób z różnego rodzaju nabytymi lub wrodzonymi wadami postawy takimi jak skolioza, płaskostopie, szpotawość, kifoza, lordoza itp.

Neurorehabilitacja – dla osób z przewlekłymi schorzeniami neurologicznymi takimi jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane oraz osób po urazach mózgu (udar, udar mózgu) i urazach rdzenia kręgowego.
Rehabilitacja kardiologiczna – zarówno dla osób z przewlekłymi chorobami serca i układu naczyniowego, jak i dla osób po przebytym zawale serca (zawał mięśnia sercowego, stan przedzawałowy). Pomaga pacjentowi osiągnąć sprawność fizyczną, ucząc go nowych nawyków związanych z aktywnością fizyczną czy dietą, może również obejmować pracę nad stanem psychicznym pacjenta (dotyczy to zwłaszcza osób, których stan psychiczny jest ściśle związany z występowaniem zdarzeń sercowych).

Rehabilitacja pulmonologiczna – dla osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma oskrzelowa, mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc – przewlekła obturacyjna choroba płuc. Obejmuje trening fizyczny w celu poprawy tolerancji wysiłku, edukację (wiedzę o chorobie, technikach oddychania itp.) oraz wsparcie psychologiczne, gdy jest to konieczne.

Rehabilitacja psychiatryczna/psychologiczna – pomoc osobom chorym psychicznie, zazwyczaj osobom powracającym do życia społecznego po leczeniu szpitalnym.

W usługach refundowanych przez NFZ możemy spotkać się z określeniem „rehabilitacja ogólna”. Najczęściej chodzi o pomoc w schorzeniach narządu ruchu (np. rehabilitacja ortopedyczna), ale leczenie może obejmować również szerszy zakres działań.

Inne kategorie rehabilitacji (wymienione przez NFZ):

  • powrót do zdrowia:
  • niedowidzących i niewidomych,
  • narządy słuchu i mowy,
  • ręka,
  • dzieci z wadami twarzoczaszki,
  • dzieci z zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego,
  • noworodki i niemowlęta,
  • kobiety po mastektomii,
  • inne.

Rehabilitacja medyczna: według lokalizacji świadczonej usługi

Mówiąc prościej, w odzyskiwaniu możemy użyć:

  • w warunkach ambulatoryjnych (przyjeżdżamy do gabinetu na monoterapię),
  • we własnym domu
  • na oddziale w ciągu dnia (w ciągu dnia przebywamy na oddziale, stosujemy różne zabiegi, a na noc wracamy do siebie),
  • na oddziale stacjonarnym (jesteśmy na oddziale 24/7).

Rodzaje zabiegów stosowanych w ramach rehabilitacji ruchowej

dobry rehabilitant Szczecin
dobry rehabilitant Szczecin

Jak już wspomnieliśmy, jednym z najpopularniejszych rodzajów rehabilitacji medycznej jest rehabilitacja ortopedyczna. Stosowane przez nią zabiegi można podzielić na trzy grupy:

  • terapia ruchowa (w tym wszystkie rodzaje ćwiczeń z wykorzystaniem ćwiczeń);
  • fizjoterapia (wykorzystywanie różnego rodzaju bodźców zewnętrznych lokalnie na zajęty narząd lub na cały organizm; fizjoterapia obejmuje np. laseroterapię, elektroterapię, kąpiele lecznicze, krioterapię itp.);
  • masaż leczniczy, który oddziałuje na skórę, mięśnie i inne tkanki pacjenta.

To właśnie te trzy zabiegi najczęściej mamy na myśli mówiąc o fizjoterapii. Co ma wspólnego rehabilitacja z fizjoterapią? W dotychczasowym szerokim znaczeniu można powiedzieć, że fizjoterapia jest częścią rehabilitacji. W rzeczywistości te dwa terminy są używane zamiennie.